BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

CHP’nin CNN Türk’ü protesto etmesi

Cem Küçük
Facebook
Amerika’da Trump’ın anaakım medyayla sorunu biliniyor. Trump her yerde her zaman “yalan haber medyası” diyerek medyaya tavrını gösteriyor. Son azledilme sürecinde bile CNN, Newyork Times, CBS gibi büyük medya kuruluşları Trump’a var güçleriyle saldırdılar.
Dünyada ve Amerika’da bu kadar sorun varken anaakım medyanın sadece Trump’la uğraşması medya ahlakıyla da bağdaşmıyor. Zaten Amerika’da Trump’ın seçilmesinin temel sebebi de medyanın belli konularda Amerikan halkına sürekli yalan söylemesiydi. Trump neredeyse sıfır medya gücüyle 2016 seçimini kazandı.
Şimdi 2020 seçimlerine gidiyor ve bu seçimde de favori. Trump’ın medyayla kavga etmesi en büyük gücü. Çünkü halk medyanın Trump’a karşı acımasız olduğunu düşünüyor. Anaakım medya da Demokrat adaylara desteklerini açıkça belli ediyor. Sonra tarafsızız diyorlar ama kimse yemiyor tabii!..
Trump’ın medyayla kavgasının medyaya tek faydası reytingleri arttırması. Anaakımın destekçileri de Trump’tan dolayı kanalları daha çok izliyor, gazeteleri daha çok satın alıyor. Ama bu durum halkın genel eğilimlerinde bir değişime sebep olmuyor.
CHP’nin CNN Türk’ü protesto etmesi bu açıdan mantıksız. CNN Türk, Doğan Medyası’ndan Demirören ailesine geçti. Demirörenlerin hükûmete yakın olduğunu biliyoruz. Zaten bu el değiştirmeden sonra başta Hürriyet olmak üzere gazetelerin tirajları düştü, CNN Türk’ün izlenmesi azaldı. Bunlar normal.
Ancak CNN Türk’teki tartışma programları CHP için bir avantajdı. O programlarda CHP’liler genel olarak hükûmeti destekleyenleri soyut manada dövüyorlardı. Her program sonrası CHP’lilerin bizim taraftakilere bazı istisnalar hariç nasıl söylem üstünlüğü kurduklarını görüyorduk. O açıdan CHP’nin CNN Türk’ü protestosu yanlış. O mecrayı iyi kullanabilirlerdi.
CHP’lilerin protestosu kendi seçmeninde kısa vadede işe yarayacaktır ama uzun vade sonuçlarını görmek lazım. Ha, seçim kazanmak için medya şart değil. Öyle olsa Başkan Erdoğan 1994 belediye ve 2002 genel seçimlerini kazanamazdı. Hatta 2007 ve 2011 seçimlerinden ve 17-25 Aralık sürecinden de çıkamazdı. Medyanın çoğunluğu o zamanlar hükûmette değildi.
Aynı şekilde 2019 belediye seçimlerinde de CHP büyükşehirleri çok az medya desteğine rağmen kazandı.
Medya konusu ne yazık ki Türkiye’de hâlâ tam anlaşılabilmiş değil. Hangi haber halkta nasıl etki eder tam kavranamadı. Hele bu çağda sosyal medyanın olduğu, herkesin bir nevi gazeteci gibi davrandığı zamanlarda medya olmazsa olmaz değil. Çok medyanızın olması her şeyin çantada keklik olduğunu göstermez.
Bence CHP kararını gözden geçirmeli ve CNN Türk protestosundan vazgeçmeli. AK Partili siyasiler de Habertürk’ü protesto etmemeli ve oraya çıkmalı. Gerçi AK Parti, Habertürk izlemeyin demedi. Herkes her yere çıkmalı. Halk kimin haklı ve haksız olduğuna zaten karar veriyor. Bunu anlamanın en iyi yolu da seçimler ve sandık...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
612144 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/612144.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT