BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Rüşvet almak ve vermek

Hasan Yavaş
Facebook
Rüşvet, haksız kazanç yollarından biridir. Dinimiz, rüşvet almayı ve vermeyi yasak etti. Rüşvet, yüz kızartıcı bir suç ve günahtır. Rüşvet, insana musallat olan en kötü bir hastalıktır.
 
 
Dinimizin haram saydığı kazanç yolları: -3-
Dünya malından çoğunun yenmesi ve kullanılması haram değildir. Helal olan şeyler sayılamayacak kadar çoktur. Ancak haramlar sayılıdır. Yemesi, içmesi haram olan şeylerden biri de, kendileri haram olmadığı hâlde faiz, kumar, rüşvet, hırsızlık ve gasp yollarından biri ile alınan veya dinimizin emrettiği şartlarına uymadan yapılan sözleşme ile satın alınan şeyleri, yemek-içmek ve kullanmak haramdır. Bunları geri vermek, aldığı kimseyi bulamazsa, fakirlere sadaka olarak vermek lazımdır.
Rüşvet; haksız bir menfaat sağlamak, haksızı haklı çıkarmak için yetkili kişilere verilen mal, para ve diğer menfaatlerdir. Rüşvet ile ya hak edilmeyen bir menfaat ele geçirilmek istenmekte veya başkalarının hakkına tecavüz edilmektedir.
Rüşvet, haksız kazanç yollarından biridir. Dinimiz, rüşvet almayı ve vermeyi yasak etti. Rüşvet, yüz kızartıcı bir suç ve günahtır. Rüşvet, insana musallat olan en kötü bir hastalıktır. O girdiği ve yayıldığı toplumları, korkunç bir kurt gibi kemirir ve içten çürütür. Rüşvete alıştıktan sonra ondan kurtulması çok zordur. Çünkü rüşvet ile mal kazanmak, nefse hoş gelir. Hiç yorulmadan, emek sarf etmeden kazanç sağlanmaktadır. Sevgili Peygamberimiz (Rüşvet alan da veren de cehennemdedir) buyurdular.
Hangi sebeplerle olursa olsun, hak edilmeyen bir çalışmanın sonucu ele geçen ve alın teri, el emeği, göz nuru olmayan kazancı yemek, kullanmak haramdır. Dinimiz böyle malları yemeyi, kullanmayı haram etmiştir.
Rüşvet, içtimai/sosyal bir hastalıktır. Toplumda rüşvetin yayılması, fertleri birbirine düşürür. Devlet otoritesini zayıflatır. Bu sebeple vatandaşların kendisine olan itimadı sarsılır. Neticede, rüşvet sebebi ile, zulüm ve haksızlıklar çoğalır. İnsanlar arasında karşılıklı itimat, sevgi ve saygı ortadan kalkar. Birlik ve beraberlik yok olur. Hatta, devlet hayatı bile tehlikeye girer.
Dinimiz her türlü haksız kazancı yasaklamıştır. Rüşvet ile kazanç temin etmek, alana da verene de ve hatta aracılık yapana da haramdır. Allahü teala, Bekara Suresi 188. âyet-i kerimesinde mealen; 
(İnsanların mallarından bir kısmını bile bile, günah işleyerek ele geçirmek için, işbaşındakilere yedirerek mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin!) buyurmuştur. 
Sevgili Peygamberimiz, mahkemelerde, rüşvet verilerek haksız hükümlerin çıkarılmasına sebep olan kimseyi lanetlemiş, ona beddua etmiş ve; 
(Hüküm vermede, rüşvet verene ve alana, Allah lanet etsin!) buyurmuşlardır...
 
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
590914 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/hasan-yavas/590914.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT