BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Polis öğrencilerin sosyal güvenliğindeki püf noktaları

Polis olmak isteyenler ile hâlen polis öğrencisi olan okurlarımız, sosyal güvenlik konusunda gazetemize birçok soru yöneltmektedir. Bu konuda fazla bir yazı bulunmadığından polis öğrencilerin soruları doğrultusunda bu yazıyı kaleme aldık.
Hemen belirtelim, Polis Akademisi ile fakülte ve yüksek okullarda, Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okumaya devam eden öğrenciler aynen memur ve diğer kamu görevlileri gibi 4/1-c (eski adıyla Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı sayılmaktadır.
 
Göreve başlamayanlar sigortalı olmaz
 
Söz konusu okulları bitirip polislik görevlerine başlamadan ayrılanların bu okullarda geçen öğrencilik süreleri sigortalılık süresinden sayılmamaktadır. Diğer yandan polis okullarında okuyanların sigortalılıkları 18 yaşın tamamlandığı tarihten itibaren başlamaktadır.
Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Amirleri Eğitim Merkezi Müdürlüğünde öğrenime başlayan öğrencilerin sigortalı hak ve yükümlülükleri öğrenime başladıkları tarihten itibaren 4/1-c kapsamında sigortalı sayılmaktadır. Bunlardan da okullarını bitirdikten sonra görevlerine başlamadan ayrılanların bu okullarda geçen öğrencilik süreleri sigortalılık süresinden sayılmayacaktır.
 
Polislik eğitimine tabi tutulan adaylar
 
Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yapılan değişiklik uyarınca polis nasp edilmek üzere Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde polislik eğitimine tabi tutulan adaylar bu kanunun yürürlük tarihi olan 2/8/2013'ten itibaren (4/1-c) kapsamında sigortalı sayılmaktadır.
Ancak bunlardan Polis Meslek Eğitim Merkezlerindeki eğitimlerini tamamlamadan ayrılanlar ile eğitimlerini tamamlamalarına rağmen görevlerine başlamadan ayrılanların Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde geçen eğitim süreleri sigortalılıklarından sayılmayacaktır.
02/08/2013 tarihinden önce Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde geçen sürelerin ise sigortalılık süresinden sayılmaları ya da borçlanılması imkânı bulunmamaktadır.
           ***
“Hayat ileriye bakarak yaşanır, geriye bakarak anlaşılır.”  KİERKEGAARD
 
 
“BAŞIN DÜŞERSE DARA, İSA KARAKAŞ’I ARA”
 
Dava açmaya değer mi?
 
"… Sigortalar hep asgari ücret üzerinden yapılıyordu. Ama yönetici olduğum için iki üç katı maaş alıyordum. Dava süresi zaman aşımına uğradı mı? Dava açmak; emekli maaşına katkısına değer mi?" Lokman Aslan
Lokman Bey, zaman aşımına uğramamış. Çalışma döneminiz ve bildirilmeyen ücretlerin yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda emekli aylığına önemli oranda katkısı olacağı kuşkusuzdur.
 
Emeklilikten sonra tekrar çalışabilir miyim?
 
"01.07.1995 sigorta başlama tarihim. İsa Abi ben 15 senedir psikiyatride tedavi görmekteyim. Şu an 5500 günün dolmasına 600 günüm kaldı. Şimdi nasıl bir yol izlemem gerekir. Emekli olabilir miyim, kaç para emekli maaşı alırım, emekli olsam tekrar sigortalı bir işte çalışabilir miyim?"  Nilgün E.
Nilgün Hanım, doğum tarihinizi yazmamışsınız. Ancak 52 yaş ve 5825 gün primle normal emekli olabilirsiniz. Bu durumda yaş dışında sadece 325 gününüz eksik.
Psikiyatri hastaları da malulen emekli olabilmektedir. SGK sağlık kurulu belirtmiş olduğunuz hastalığınızdan dolayı çalışma gücünün %60'ını kaybettiğinizi tespit ederse malullük aylığına hak kazanabilirsiniz.
İzlemeniz gereken yol ise bulunduğunuz ildeki SGK’ya yazılı başvurup malulen emeklilik talebinde bulunmaktan ibarettir. Bunun üzerine SGK sizi bir hastaneye sevk edip işlemlerinizi başlatacaktır. Bu konuda yeterli prim gün sayısına sahip bulunmaktasınız. Yani hemen başvuruda bulunabilirsiniz. Malulen emekli olursanız, yeniden çalıştığınızda aylığınız kesilir. Ancak normal emekli olursanız aylığınız kesilmez. Bağlanacak aylığınızın miktarı ise çalışırken SGK’ya bildirilen ücretlerin yüksek olup olmadığına göre değişmektedir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
606403 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/606403.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT