BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Anasayfa > Haber > Sürekli bakıma muhtaç çocuğu bulunan kadınların emekliliği

Sürekli bakıma muhtaç çocuğu bulunan kadınların emekliliği

1973 doğumlu bayanım. 2002 tarihli Sigorta girişim var. Yüzde 85 engelli ve sürekli bakıma muhtaç çocuğum var. Hem sigortalı çalışıyorum hem de çocuğuma bakıyorum. Bunun erken emekli olmam için bir faydası olur mu, ne zaman emekli olurum?



K. Aksoy / ESKİŞEHİR 1973 doğumlu bayanım. 2002 tarihli Sigorta girişim var. Yüzde 85 engelli ve sürekli bakıma muhtaç çocuğum var. Hem sigortalı çalışıyorum hem de çocuğuma bakıyorum. Bunun erken emekli olmam için bir faydası olur mu, ne zaman emekli olurum? CEVAP: 5510 sayılı Kanunun 28. maddesi gereği “Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl çocuğu bulunanların, bu Kanunun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir” hükmü getirilmiştir. KİMLER FAYDALANIR? 2008 yılı Ekim ayı başından itibaren 5510 sayılı Kanuna tabi olarak İsteğe Bağlı (Bağ-Kur) prim ödeyenler ile 2008 yılı Ekim ayı başından önce 506, 1479 ve 2926 sayılı kanunlara göre İsteğe Bağlı (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) prim ödeyip, 5510 sayılı Kanuna göre İsteğe Bağlı sigortalılıkları (Bağ-Kur oldu) devam eden kadın sigortalılar yararlanacaklardır. Bu kapsamdaki kadın sigortalıların emeklilik talebinde bulunmadan önce kayıt ve tescillerinin yapılması sağlanacak, ancak açıkta iken veya emeklilik/yaşlılık aylığı talebiyle birlikte bu haktan yararlandırılmasının istenilmesi halinde bunlar hakkında da aktif sigortalılar gibi işlem yapılacaktır. HANGİ SÜRELER? Kadın sigortalılara 5510 sayılı Kanunun 28. maddesinin 8. fıkrası hükmü uyarınca ilave edilecek hizmetin hesabında, - Kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının (a), (b) ve (c) (SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı) bentlerine tabi olarak 2008 yılı Ekim ayı başından sonra geçen, - 2008 yılı Ekim ayı başından sonra İsteğe Bağlı Bağ-Kur’lu olarak prim ödenen, - 01.10.2008 tarihinden önce 2925 sayılı Tarım Sigortası Kanununa tabi olup, bu tarihten itibaren Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi geçen, - 2008 yılı Ekim ayı başından sonra geçen ve 5510 sayılı Kanun ile 3201 sayılı Kanun kapsamında Yurtdışı Hizmeti borçlandırılan süreler dikkate alınacaktır. ÇOK AVANTAJLI Sayın okurum, 09.09.1999 tarihinden sonra Sigortalı işe girdiğiniz için, 58 yaşınızda 7000 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. Ancak sürekli bakıma muhtaç çocuğunuz olduğu için, 01.10.2008 tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri (1/4), prim ödeme gün sayıları toplamına eklenecek ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilecektir. Böylece 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle her tam yıl için, 90 gün emeklilik gününüze ilave edilecek ve her tam yıl için emeklilik yaşınızdan 3 ay düşülecek. Diğer çalışanlara göre daha önce emekli olacaksınız. NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM? > M. Koçgürbüz 05.10.1971 doğumlu bayanım. 01.03.1987 Sigorta girişliyim. Ne zaman emekli olabilirim? Torba Yasa bana denk geliyor mu? CEVAP: 4.367 gününüz var. 20 yıl, 43 yaş ve 5.150 günle emekli olabilirsiniz. 20 yılınız dolmuş. 2 yıl 3 ay daha prim öderseniz, 43 yaşınızın dolduğu 05.10.2014’te emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Torba Yasada emeklilik şartlarına ait bir düzenleme yoktur. Bağ-Kur’luların çalışma biçimleri yer alıyor. > İ. Tükel 01.01.1966 doğumluyum. Bağ-Kur başlangıcım 25.01.1988. Askerliğimi ise 02.06.1986’da yaptım. Askerlik borçlanmasını yaparsam, ne zaman emekli olurum? CEVAP: 31.12.2011 tarihi itibariyle 23 yıl 11 ay hizmetiniz var. 13 ay daha prim öderseniz, 50 yaşınızda, 25 tam yılla emekli olabilirsiniz. 15 ay askerlik borçlanması yaparsanız, 49 yaşınızın dolduğu 01.01.2015 tarihinde 9000 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. e-mail: calisandunyasi@tg.com.tr Adres: 29 Ekim Cad. No:23 Yenibosna-İST. Not: Emekliliğini hesaplatacak okuyucularımızın sırasıyla; T.C. Numaralarını, baba, il ve ilçe adı, cilt no, aile sıra no ve doğum tarihini ay ve gün olarak bildirmeleri gerekiyor. SGK’nın yeni düzenlemesine göre, eksik bilgi verenlerin sorularına cevap verilmeyecektir.
 
 
 
 
 
 
 
KAPAT