Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi James Larsen'in, başkentte dün meydana gelen terör saldırısı sırasında, olay yerinden sadece 20 metre uzaklıktaki aracının içinde olduğu ve patlamadan yara almadan kurtulduğu belirtildi.

"BÜYÜKELÇİ BİRAZ SARSILMIŞ DURUMDA"

The Sydney Morning Herald gazetesinin haberine göre, 37 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı olayla ilgili açıklama yapan Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Büyükelçi Larsen'in "biraz sarsılmış" durumda olduğunu kaydetti.

"BU KORKUNÇ BİR GÖRÜNTÜ"

Bishop, "James Larsen'in aktardığına göre olay, Sydney'in en kalabalık caddelerinden birisinde bomba patlaması gibiydi. Bu, korkunç bir görüntü" dedi.

"ÖLEN YA DA YARALANAN AVUSTRALYALI YOK"

James Larsen ve yerel büyükelçilik çalışanlarının saldırıdan zarar görmediğini vurgulayan Bishop, "Patlama şehrin diplomatik bir bölgesinde gerçekleşti. Büyükelçi Larsen ve beraberindekiler ise tesadüfen oradan geçiyordu. Hayatını kaybeden ya da yaralanan bir Avustralya vatandaşı bulunmuyor.

"TERÖRE KARŞI SAVAŞTA OLMALIYIZ"

Bu son derece endişe verici olay, Avustralya'nın neden Ortadoğu'da terörizme karşı olan savaşta yer alması gerektiğini gösteriyor. Biz terörün bütün şekillerdeki başını ezmedikçe, bu tarz saldırılar sürecek. Olay, son derece endişe verici çünkü bu terörist organizasyonlar kendi saldırı modellerini dünyanın her yerine yayıyor. Her zaman her yerde gerçekleşebilir" diye konuştu.