Cumhur, büyük bir oy oranıyla kendisini yönetecek 'başkan'ını seçti. Bugüne kadar girdiği bütün seçimlerden zaferle çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, halkın yaklaşık yüzde 52'sinin oyunu alarak Çankaya Köşkü'ne çıktı. 55 ilde sandıktan birinci çıkan Erdoğan'ın seçilmesiyle birlikte Türkiye, başkanlık sistemine doğru en somut adımı attı. Kullandığı oylarla vesayeti tarihe gömen Türk halkı, "Yeni Türkiye"ye de güven oyu verdi. "Milletin Adamı" parolasıyla yola çıkan Erdoğan, Köşk'teki altıncı sivil oldu. Böylece, asker-sivil eşitliği sağlandı.
Yerel seçimlerde AK Parti yüzde 45.5 oranında oy almıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 oranında oy olarak partisinin oylarını yüzde 6.5 oranında artırdı. Erdoğan, 2002'den itibaren girdiği 9. seçimde de oylarını artırarak yeni bir rekor kırdı. Ekmeleddin İhsanoğlu ise yüzde 38,3'te kaldı. Erdoğan, 20 milyon 541 bin 254, İhsanoğlu 15 milyon154 bin 629, Demirtaş 3 milyon 836 bin 631 kişinin tercihi oldu. 

İSTANBUL VE TÜRKİYE GENELİ ANLIK SEÇİM SONUÇLARI TIKLA

TÜRKİYE GENELİ ANLIK SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

KATILIM YÜZDE 74'TE KALDI
30 Mart yerel seçimlerinde HDP ve BDP'nin toplam oy oranı yüzde 6 olarak gerçekleşmişti. Dün, HDP adayı olarak Selahattin Demirtaş, sandıkta kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 9.8 rakamına ulaştı. Böylece oylarını yüzde 3.7 oranında artırdı. 
Yerel seçimlerde toplam 52 milyon 695 bin seçmenin yüzde 88.64'ü sandığa gidip oy kullandı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise yurt içi seçmen sayısı 52 milyon 894 bin olarak belirlendi. Ancak yurt içi seçmenlerin ilk verilere göre yaklaşık yüzde 74'ü oy kullandı. Bir önceki seçime göre, 2 milyon seçmen sandık başına gitmedi. YSK Başkanı Sadi Güven, 30 Mart seçimlerinde belediye başkanlığı seçimi için oy kullanan seçmen oranının yüzde 89.2, il ve belde belediye meclisi seçimlerine katılım oranının yüzde 89.15 olduğunu açıklamıştı. 


 


CHP-MHP DOĞU'DA YOK
REKOR YİNE AYNI İLLERDE
Yerel seçimlerin yenilendiği Yalova'da Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 50'nin üzerinde oy aldı. Yine belediye seçimlerinin yenilendiği Ağrı'da ise yüzde 55 ile ipi göğüsleyen isim Demirtaş oldu. Rize ve Bayburt'ta yüzde 80'nin üzerinde oy alan Erdoğan; Adıyaman, Aksaray, Çankırı, Düzce, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Konya, Malatya, Sivas ve Trabzon'da yüzde 70'in üzerinde destek gördü. MHP ve CHP, doğu bölgelerimizde varlık gösteremedi. En yüksek oyu yüzde 64.7 ile Edirne'de alan İhsanoğlu, İzmir'de yüzde 58.6 destek gördü. Şırnak'tan yüzde 82.9 destek bulan Demirtaş'a, Hakkari'de 81.6, Diyarbakır'da yüzde 63 oranında oy çıktı. AK Parti'nin büyükşehir belediye başkanlığını kazandığı Antalya ve Denizli'de İhsanoğlu, Erdoğan'dan fazla oy aldı. Isparta'da tersi bir durum yaşandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün memleketi Kayseri'de millet yine Erdoğan'dan yana tercih kullandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli'de en yüksek oyu yüzde 50 ile Demirtaş alırken, MHP lideri Bahçeli'nin memleketi Osmaniye'de Erdoğan galip geldi.