2015 PYBS sonuçları açıklandı. MEB tarafından açıklanan PYBS Sınav Sonuçlarını öğrenmek için haberimizdeki linke tıklayınız. PYBS Sonuç sorgula... 2015 PYBS sonuçlarınızı sorgulamak için haberimizi inceleyebilirsiniz. MEB 2015 PYBS sonuçlarını resmen açıkladı. Adaylar meb.gov.tr üzerinden 2015 PYBS sonuçlarını öğrenebilecekler. Sizler de PYBS sonuçlarınızı sorgulamak için haberimizi inceleyebilirsiniz.

PYBS SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 10 ve 11. sınıfların parasız yatılılık ve bursluluk sonuçlarını açıkladı.

Öğrenciler, Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına (PYBS) göre, parasız yatılılık için pansiyonlu okul ve bursluluk tercih işlemlerinin sonuçlarını www.meb.gov.tr internet adresinden TC kimlik numaraları ve doğum tarihlerini girerek öğrenebilecek.2015 PYBS sonuçlarınızı sorgulamak için haberimizde bulunan bağlantıları kullanabilirsiniz. MEB yaptığı duyuruyla birlikte 2015 PYBS sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Öğrenciler Meb.gov.tr üzerinden 2015 PYBS sonuçlarına erişim sağlayabilecekler. İşte 2015 PYBS sonuçları…

10 ve 11'inci sınıfların pansiyonlu okullara yerleştirme sonuçları da açıklandı.

2015 PYBS kapsamında daha önce 46 bin olarak planlanan öğrenci kontenjanları yaklaşık yüzde 30 artırılarak 60 bine çıkartıldı.

Öğretmen çocuğu, korunmaya muhtaç çocuk, okul yok ve diğer öğrenciler için ayrılan toplam 60 bin kontenjandan; 5'inci sınıflardan 18 bin 264, 6'ıncı sınıflardan 14 bin 218, 7'inci sınıflardan 11 bin 562, 8'inci sınıflardan 11 bin 226, 9'uncu sınıflardan 2 bin 426, 10'uncu sınıflardan bin 399 ve 11'inci sınıflardan ise 904 öğrenci yararlanacak.

Ortaöğretim kurumlarında parasız yatılı olarak okumaya hak kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri, kazandıkları pansiyonlu okul müdürlükleri tarafından yapılacak ve kayıt işlemleri 25 Ağustos 2015 tarihinde başlayıp 9 Eylül 2015 günü saat 17.00'ye kadar sürecek. Okul müdürlükleri parasız yatılılığa yerleştirilen öğrenci listelerini 11 Eylül 2015 günü saat 17.00'ye kadar ilan edecek.

Bursluluğu kazanan ortaokul ve imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim öğrencilerinin bursluluk kayıt işlemleri ise, öğrencilerin öğrenim gördükleri veya kayıt yaptırdıkları okul müdürlükleri tarafından yapılacak ve kayıt işlemleri 30 Eylül 2015 günü saat 17.00'ye kadar sürecek.

2015 PYBS sonuçlarınızı sorgulamak için haberimizi inceleyebilirsiniz. MEB 2015 PYBS sonuçlarını resmen açıkladı. Adaylar meb.gov.tr üzerinden 2015 PYBS sonuçlarını öğrenebilecekler. Sizler de PYBS sonuçlarınızı sorgulamak için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Pybs nedir?

Pybs kısaltmasının tam açılımı "Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı" şeklindedir.

Pybs; Alt gelir grubuna mensup ailelerin çocuklarına ücretsiz kalıcak yer sağlanarak her ay önceden belirlenmiş bir aylığın verildiği ve okumasının sağlanmasına imkan sağlayan bir sınavdır.

6,7 ve 8 sınıflara SBS sınavından aldıkları puanların yüksekliğine göre, 5,9,10,11'inci sınıflar ise Pybs sınavına göre bursu kazanıp kazanmadıkları belirlenir.

Pybs sınavları her yıl tekrarlanır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenir.

Pybs için tercih ve yerleştirme takvimini takip etmeniz gerekmektedir.

Kimler pybs sınavına girebilirler?

5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11'inci sınıflarda okuyabilecek yaşta olanlar pybs sınavına girebilirler.

Pybs sınavına girmenin şartları nelerdir?

Pybs sınavına girmenin tek şartı ailenin alt gelir grubuna mensup olmasıdır yani aile içi kişi başına düşen gelirin en az olduğu hanede bulunmalıdır.

Pybs sınavı nasıldır?

Pybs sınavı her sınıf için ayrı ayrı yapılır sorular müfredata uygun olarak hazırlanır.

Pybs sınav soruları düşünceye ve dikkate dayalıdır. Öğrencinin okulda öğrendiklerini uygulayıp uygulayamadığına bakılır.

Pybs sınav sonuçları

Pybs sınav sonuçları her sınıf için ayrı ayrı belirlenir. Pybs kontenjanlarına göre her sınıf için taban puanlar ayrı ayrı belirlenir. Pybs sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığının "http://www.meb.gov.tr" adresinden öğrenebilirsiniz.

Pybs kontenjanları

1. Diğer çocuk kontenjanı

2. Öğretmen çocuğu kontenjanı

3. Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı

4. Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı