Hollanda, 2014 yılında ABD'nin çağrısı üzerine, Irak'ta DAEŞ hedeflerine yönelik hava operasyonları gerçekleştiren uluslararası güce katılmış ve hava kuvvetlerine ait 4 adet F-16 uçağı, Ürdün'deki bir üsse konuşlandırılmıştı.Ancak koalisyon ortağı İşçi Partisi'nin (PvdA) karşı çıkması nedeniyle hükümet Suriye'deki hava harekatına katılma kararı alamıyordu.

ABD ve Fransa, geçtiğimiz günlerde Hollanda'ya bu konuda yeniden çağrı yapmıştı.Sosyal Demokratlar da geçen Salı günü, Suriye'de hava harekatı kararına daha fazla direnmeyeceklerini açıkladı. Bunun üzerine kabinenin cuma günü yaptığı haftalık toplantıda Hollanda savaş uçaklarının, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye'de DAEŞ'e yönelik hava operasyonlarına katılması kararlaştırıldı.

DAEŞ ile daha etkin mücadele amacıyla hava harekatına katılma kararı aldıklarını açıklayan Başbakan Mark Rutte, DAEŞ'in ilerlemesinin, operasyonların Suriye'nin doğusuna doğru genişletilmesi ile durdurulabileceğini söyledi.BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Hollanda uçakları, Suriye'nin doğusunda DAEŞ'e ait cephanelikler ile eğitim ve lojistik merkezlerini hedef alacak.

Hollanda Bakanlar Kurulu, Suriye'ye yönelik insanı yardım miktarını da 25 milyon euro daha arttırma kararı aldı. Böylelikle toplam insani yardım miktarı 75 milyon euroya çıktı.