Söz konusu kredi onaylanırsa, Atina yönetiminin üçüncü kurtarma paketi ile ilgili süreç son bulana dek acil ihtiyaç duyduğu finansman sağlanmış olacak. Kredinin kaynağı, AB'nin Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması (EFSM) fonu. AB'nin yürütme organı Avrupa Komisyonu'nun da bugün Yunanistan'a "köprü" kredi verilmesine onay vermesi bekleniyor. Karar daha sonra cuma günü başlayacak AB Zirvesi'nde oylanacak. Cuma günü Almanya Parlamentosu da Yunanistan'a yönelik kurtarma paketini oylayacak. Avrupa Merkez Bankası da, Yunan bankalarına acil likidite desteğini 900 milyon euro artırdı. Yunanistan Parlamentosu dün akşam 86 milyar euroluk paket karşılığında taahhüt edilen kemer sıkma önlemlerini 64'e karşı 229 onaylamıştı. İktidarın büyük ortağı Syriza partisinden üçü bakan 38 milletvekili ise ret oyu vermişti.
Bu gelişme sonrası Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, kabinede değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.
Yunanistan İçişleri Bakanı Nikos Voutsis ise üçüncü kurtarma paketinin onaylanmasının ardından ülkede sonbaharda erken seçim yapılabileceğini söyledi.
Yunan bankaları yakında açılabilir
Yunanistan Parlamentosu'nun onayı sonrası ise ülke bankalarına acil finansman sağlanmasının yolu açılmış oldu.
29 Haziran'dan bu yana kapalı olan Yunan bankaları yakında açılabilir. Yunanistan'da yaklaşık üç haftadır bankalardan günde en fazla 60 euro para çekilebiliyor.
Avrupa Merkez Bankası da Yunan bankalarına fonların akışının durdurulması kararını gözden geçirmeye hazırlanıyor. Ancak bu kararın hemen alınmayabileceği belirtiliyor.
Yunanistan'ın kurtarma paketi karşılığında verdiği tahhütler arasında KDV'nin üst sınırının yüzde 23'e çıkarılması, Kurumlar Vergisi'nin yüzde 26'dan yüzde 29'a yükseltilmesi, lüks tüketim ürünlerinden alınan vergilerin artırılması ve emeklilik yaşının 67'ye yükseltilmesi de bulunuyor.


Kaynak: BBC Türkçe