BIST 100 endeksi önceki kapanışına göre 388,73 puan azalırken, bankacılık endeksi yüzde 0,65, holding endeksi yüzde 0,21 düşüş kaydetti. Açılışta en fazla kazandıran sektör endeksi yüzde 0,78 ile "finansal kiralama, faktoring", en fazla değer kaybeden sektör endeksi yüzde 1,12 ile "ticaret" oldu.


Dün küresel piyasalarda artan risk iştahı ile 2,9158'e kadar gerileyen dolar/TL ve düşen faizlerden destek bulan BIST 100 endeksi, özellikle banka pay piyasalarında yoğunlaşan alışlarla günü yüzde 1,86 yükselişle 78.698,17 puandan tamamladı.


Analistler, bugün yurt içinde sanayi üretimi verileri, yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz kararı ve Fed toplantı tutanaklarının takip edileceğini ifade ediyor. Dün son 1 ayın en düşük seviyesine gerileyen dolar/TL, gece uluslararası piyasada toparladıktan sonra bugün bankalararası piyasada 2,94'ün hemen üzerinde dengelendi. Dolar/TL'de 2,92 seviyesinin destek konumunda olduğunu ifade eden analistler, bu seviyeden gelen tepki alımlarının bugün devam edip etmeyeceğinin BIST 100 endeksinin de yönü üzerinde etkili olacağını dile getiriyor.


AA Finans'ın gerçekleştirdiği beklenti anketine göre, ekonomistler, arındırılmamış sanayi üretim endeksinin ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 artmasını bekliyor. Ankete katılan ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 artmasını, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise bir önceki aya göre yüzde 0,2 artmasını öngörüyor.