Kilogramı geçen sene 6 liradan satılan Bursa kestanesinin fiyatı, bu yıl rekoltesinin az olması nedeniyle 9 liraya çıktı.


Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Listesi'nde yer alan "tarihi Osmanlı köyü" Cumalıkızık Mahallesi'nde, vatandaşların geçim kaynağı kestanenin hasadında sona gelindi.


"Mahmut molla", "Ali molla", "tülü", "Osman oğlu", "sarı aşı", "maraval" ve "marigoule" olmak üzere 7 çeşit kestanenin yetiştiği mahalleye gelen alıcılar, ince kabuklu, iri ve kabuğundan çabuk ayrıldığı için en çok "Osman oğlu" ve "Mahmut molla" cinslerini tercih ediyor. Mahallenin yüksek kesimlerinde çiftçilerin zorlu işlemlerin ardından satışa hazırladığı kestaneler, kış aylarında kebap ve Bursa ile özdeşleşen kestane şekeri yapımında değerlendiriliyor.


"Domuzlar ve ayılar ürünü yiyince rekolte düştü"
Kestane yetiştiricisi Adnan Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürünün elde edildiği ağaçların yağmur suyuyla beslendiğini söyledi.


Rekoltenin bu sene geçen yıla göre daha az olduğunu belirten Demir, "Toplama zamanında önce domuzlar yedi. Bu yüzden kaybımız çok. Daha fazla kayıp olmasın diye yere dökülen kestaneleri her gün topladık. Bıraksaydık sabaha kadar hiçbir şey kalmazdı. Domuzlar, ayılar yiyor. Kestanede bu yıl toplanabilen miktar az. Geçen yıl miktar fazlaydı, kilogramını 6 liradan satmıştık. Bu sene miktar az, kilogram fiyatı iyi; 9 lira" diye konuştu.


Cumalıkızık'ta yılda ortalama 100 ton kestane elde edildiği bilgisini veren Demir, ürün almak için yurtdışından alıcıların da geldiğini sözlerine ekledi.


Bursa kestanesinin perakendede kilogram fiyatı ise 15 liradan başlıyor.