ABD'de dün akşam Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde sunum yapan Yellen, aralık ayının faiz artırımı için "canlı bir ihtimal" olduğunu kaydetti. Yellen'ın bu açıklaması faiz artırımına ilişkin tartışmaları yeniden gündemin üst sıralarına taşırken, bu durum pay piyasalarında dalgalanmaya neden oldu.


Çin'de Şanghay bileşik endeksinde dün başlayan hızlı yükselişin, bugün de devam ettiği görüldü. Dün yüzde 4,3'lük yükselişle ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeyi gören endeks, şu dakikalarda da yüzde 2,4'lük kazançla 3.542,74 puanda bulunuyor.


Öte yandan bugün Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) 6-7 Ekim tarihli toplantı tutanakları yayımlandı. Tutanaklara göre, üyeler, Çin'in de dahil olduğu gelişmekte olan ülkelerin görünümüne ilişkin belirsizliklerden dolayı endişelerin arttığını bildirdi. Tutanaklar ayrıca, üyelerin Japonya ekonomisinin ılımlı toparlanma trendine devam ettiği, ülkede finansal şartlarının uyumlu olduğu yönündeki görüşünü ortaya koydu.
Yellen'ın açıklamalarıyla 121,7 ile 31 Ağustos'tan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye çıkan dolar/yen paritesi, tutanakların ardından 121,4 seviyelerinde dengelendi. Gelişmelerin etkisiyle Japonya'da Nikkei endeksi ise günü yüzde 1 primle 19.116,41 puandan kapattı.
Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,2 düşüşle 2.049,41 puandan günü tamamladı.


Hindistan'da Sensex endeksi yüzde 0,3 gerilemeyle 26.470,24 puanda seyrederken, Hong Kong'da Hang Seng endeksi ise yüzde 0,1 artışla 23.064,79 puanda bulunuyor.