İran Milli Gaz Şirketi Uluslararası İlişkiler Direktörü Azizullah Ramazani, İran Ve Türkmen doğalgazının Avrupa'ya ulaştırılmasında fiziksel ve ekonomik anlamda en uygun rotanın Türkiye üzerinden mümkün olduğunu belirterek, "Türkiyesiz bir rota zayıf ihtimal" dedi.

Ramazani, Cenevre'deki Avrupa Sonbahar Gaz Konferansı'nda AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

İran'a uygulanan uluslararası ambargo ve yaptırımlar nedeniyle doğalgaz ticaretinin istenilen boyutlarda olmadığını, ancak yaptırımların kaldırılmasıyla Türkiye'nin de bulunduğu rotanın İran için öncelikli olduğunu belirten Ramazani, Türkiye'nin de kendi ihtiyacını karşılayarak gazın batıya intikalinin gerçekleşebileceğini belirtti.

Diğer olasılıkların ise Azerbaycan üzerinden Gürcistan ve Karadeniz içinden borularla Avrupa ve Irak Suriye, Akdeniz'in içinden geçecek bir boru hattı ile Avrupa şeklinde sıralayan Ramazani, Türkiye'nin de dahil olduğu bir planın bu olasılıklar içinde teknik olarak en uygun ve ekonomik olduğunun altını çizdi.
Ramazani, Türkmen gazının Avrupa'ya taşınması konusunda da artan gaz ihtiyacına dikkati çekerek, şöyle konuştu:
"Avrupa ve Türkiye'nin gaza ihtiyacı devamlı artıyor, 1 Mayıs 2015'te Türkiye-Türkmenistan-Avrupa Birliği-Azerbaycan'ın Dörtlü Görüşme Toplantısı sonucunda Türkmenistan doğalgazının değerlendirilmesine dönük bir mutabakat zaptı ve deklarasyon metni imzalandı. Ancak biz İran'nın üzerinden geçebilecek bir rotanın bu mutabakata rağmen daha uygun olduğunu düşünüyoruz. İran'ın da bulunduğu yeni bir güzergah ile doğalgaz batıya çok daha ucuz ve kolay taşınabilir. Sonuçta, İran ve Türkmen gazının batıya ulaştırılmasında Türkiyesiz bir rota zayıf ihtimal."

"Çin ile ticareti önemsiyoruz"
Ramazani, İran'nın yaptırımların ardından ticaretini hem batı hem doğu kanadında zenginleştirmeyi planladığını ve bu bağlamda Çin ile yapılacak her türlü işbirliğinin önemli olduğunu söyledi.

Çin'in diğer devletlerle kıyaslandığında potansiyelinin oldukça fazla olduğunu ve İran'ın Çin'in enerji ihtiyacından sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) veya boru hatları ile doğalgazın Çin'e taşınması konusunda geliştirecek planlarda İran'ın istekli olduğunu vurguladı.

Ramazani son olarak, alternatif kaynakların geliştirilmesi, çevresel kaygılar ve nükleer enerjinin Türkiye dahil bir çok ülkenin enerji çeşitlendirilmesine ilave kaynak olarak yapılanmasına rağmen içinde Rusya, İran ve Türkmenistan'ın bulunduğu doğalgaz ticaretinin bölgede daha çok doğalgazın konuşulmasına sebep olacağını ve doğalgazın daha güçlü bir yere sahil olacağını sözlerine ekledi.