belirterek, yarım gün açık kalacak piyasalarında düşük işlem hacmi ile sakin bir seyir görülebileceğini dile getiriyor.

Avrupa borsaları dün alış ağırlıklı seyrederek önceki günkü kazançlarını düne de taşıdı. Dün 1,0600 seviyesine gerileyen avro/dolar paritesi ise şu dakikalarda 1.0628 seviyesinden işlem görüyor. Analistler, bugün Avro Bölgesi'nde açıklanacak güven endekslerinin Avrupa piyasalarının yönü üzerinde belirleyici olabileceğini belirtiyor. Dün Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,35, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,88, Fransa'da CAC 40 endeksi de yüzde 1,08 değer kazandı.

Asya tarafında ise Çin'de ekim ayına ilişkin sanayi şirketleri karlarının yıllık yüzde 4,6 azalmasıyla borsalarda satış ağırlıklı seyir izlendi. Japonya'da ise işsizlik oranı yüzde 3,1 ile beklentilerden iyi gelirken, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 0,3 artarak beklentileri karşıladı. Ülkede hane halkı harcamaları ise yıllık yüzde 2,4 azalarak beklentilerin aksi yönünde gerçekleşti. Verinin yüzde 0,1 artış kaydetmesi bekleniyordu. Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,30, Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise yüzde 6,08 değer kaybetti.

Yurt içinde, Suriye sınırında yaşananlar piyasalar üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, dün 2,92 seviyesini aşan dolar/TL bugün de 2,93'ü aşarak 2,9312'yi gördü.

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi ise dün yüzde 2,39 düşüşle yaklaşık 2 ayın en düşük seviyesi olan 74.997,64 puandan tamamlandı.

Analistler, Suriye sınırında yaşananların ardından Rusya ile ilişkilerin gerilmesinin piyasalar üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini belirtiyor. Rusya'nın Türkiye'ye karşı ekonomik olarak çeşitli yaptırımlar uygulayabileceği haberleri ile döviz kurlarının yükseldiğini, pay piyasalarında satışların yoğunlaştığını aktaran analistler, Avrupa genelinde borsalardaki yükselişlere karşın Borsa İstanbul ve Rusya borsasının değer kaybettiğine dikkati çekiyor.

Suriye ile ilgili haberler ve Rus yetkililerden gelecek açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını dile getiren analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinin 74.600 desteğinin takip edileceğini ifade ediyor.