Türkiye’yi 2023 vizyonuna hazırlayacak ekonomi yönetiminin ‘A Takımı’ Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. Uzun yıllar Maliye Bakanlığı koltuğunda oturan Mehmet Şimşek, ekonominin yeni patronu oldu.

Kabine’nin ekonomi kurmayları netleşirken, gözler şimdi de yardımcılarına çevrildi. Başkent kulislerinde şimdiden çok sayıda kişinin ismi Bakan Yardımcısı olarak anılmaya başlandı.

Bakan yardımcılarının görevi seçimle birlikte sona erdiği için koltuğa oturacak yeni isimler 4 yıl bu görevde kalacak. Eski milletvekillerinden emeklilik hakkı kazanamayan genç isimlerin bakan yardımcılığı koltuğu için şanslı olduğu belirtiliyor. Yine ekonomi yönetimindeki Bakan Yardımcılıklarına iş dünyasından veya Sivil Toplum Kuruluşları’ndan bazı isimlerin de atanabileceği ifade ediliyor.

Uzun yıllar bürokraside müsteşar ve genel müdür olarak görev yapan çok sayıda kişinin adı da Bakan Yardımcılığı için geçiyor.

Hazine ve SGK’ya atama

Ekonomi bakanlarının belli olmasıyla bürokraside de hareketli günler başlıyor. Uzun süredir vekaletle yönetilen çok sayıda kuruma atama yapılması bekleniyor. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Mehmet Şimşek’in önünde ilk atama olarak Hazine’nin bulunduğu belirtiliyor. Hazine’nin başında vekaleten Müsteşar Yardımcısı Cavit Dağdaş bulunuyor. Atamalardan biri de Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı. Kurumun başında vekaleten SGK Başkan Yardımcısı Cevdet Ceylan bulunuyor.