Ömer Temür İSTANBUL
Türkiye'nin ilk yerli otomobili en son teknolojik sistemlerle donatılacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık 2018 yılında piyasaya sürülmesi, 2020 yılında ise seri üretime geçilmesi planlanan yerli otomobilin daha akıllı olacağını bildirdi. 
Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliklerinden biri olan Intel Teknoloji Konferansı, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Intel Türkiye, Orta Doğu, Afrika Bölge Başkanı Çiğdem Ertem’in açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte konuşan Işık, hükümet ve bakanlık olarak simülasyon, nesnelerin interneti, büyük veri, sensör teknolojileri, yapay zekâ, bulut bilişim, robotik teknolojiler, 3-D yazıcılar gibi alanlarda yaşanan gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini kaydetti. Bakan Işık, Ar-Ge Reform Paketinin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiğini, bu paketle, bakanlıkta yürüttükleri destek programlarını, KOSGEB ve TÜBİTAK gibi kurumlara aktarma yetkisini aldıklarını, politika belirlemeye ve yeni nesil teknolojilere daha fazla odaklanmak istediklerini anlattı. Nesnelerin internet yoluyla artık her cihazın bilgi teknolojilerinin bir ürününe dönüştüğünü dile getiren Işık, sözlerine şöyle devam etti: "İşte bu nedenle, yerli otomobil projemizi geliştirirken, ortaya sadece bir otomobil çıkarmakla yetinmek istemiyoruz. Sürücü kontrol ünitesi veya otonom araç sistemleri gibi alanlarda, dünyaya yeni teknolojiler de sunmak istiyoruz. İnanıyorum ki 2020'nin sonunda yerli otomobil akıllı olacak. Nasıl ki bugün akıllı bir telefonumuza uygulama indiriyorsak yarın otomobile de bir uygulamayı indirebileceğiz. Mesela otomobili satın aldıktan sonra park sistemini ya da yokuş kalkış destek sistemini bir uygulama gibi yükleyebileceğiz. Yeni nesil teknolojilerde ülkemize ciddi bir ivme kazandırmak için çok ciddi bir gayret içindeyiz." 
Intel de yerli akıllı otomobil konusunda yeşil ışık yaktı. Akıllı otomobil konusunda hükümetten kendilerine teklif gelmediğini belirten Intel Türkiye, Orta Doğu, Afrika Bölge Başkanı Çiğdem Ertem gelmesi durumunda bunu seve seve projede yer almak istediklerini söyledi. Ertem, "Yerli otomobil konusunda her türlü desteğe hazırız" dedi.