Merkez Bankası’nın faiz indirimini memnuniyetle karşılayan konut sektörü temsilcileri, bu kararın da etkisiyle satışların ikinci çeyrekten itibaren daha da hızlanacağını belirtiyor. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, faizlerin düşüşünün çok yerinde bir karar olduğunu, gelecek ay da faiz indirimi beklediğini dile getirerek, “Satışların hızlanmasında bunun da etkisi olacaktır. Türk insanının konut talebi çok fazla… Faizler aşağı indiğinde erişim kolaylaşıyor. Dolayısıyla iç pazar canlanıyor. Dışta da talep var. Bu sayede güzel rakamlar bekliyorum” dedi.
YDA Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, Türkiye'de hâlâ konut açığı ve talebi bulunduğunu vurguladı. Konut satışlarında artışın devam edeceğini belirten Arslan, faiz indiriminin çok pozitif bir gelişme olduğunu ve hemen kredilere yansımasını beklediklerini kaydetti. Arslan, “Tüketiciler aylık kredi faiz oranının yüzde 1'in altında olmasını istiyor. Yani aylık yüzde 0.99 bile olsa çok farklı bir algı oluyor. Ben konut kredilerinin aylık yüzde 1'e düşmesi halinde konut satışlarında patlama yaşanacağını düşünüyorum. İnşallah TCMB bu faiz indirimlerine emin adımlarla devam ederse yansımalarını hemen göreceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Psikolojik açıdan önemli

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, faiz indiriminden memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, “Merkez Bankası’nın bu açıklaması rakamsal açıdan olmasa da psikolojik olarak önemli. Özellikle konut alıcıları için yıllık yüzde 12-13 olan faiz oranının yüzde 10'a düşmesi sektör için önemli bir gelişme olacaktır ve konut kredisi yaygınlaşacaktır” dedi.

İlk fırsatta %1.10'a düşer

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, Merkez Bankası’nın faiz indirime gitmesinin önemine dikkat çekerek, “Bundan sonra bankaların konut kredi faiz oranlarını düşürmesini bekliyoruz” dedi. Konut kredisi faiz oranlarının şu anda yüzde 1.20'lerde olduğunu anımsatan Dumankaya, ilk fırsatta beklentilerinin bu oranın yüzde 1.10'a düşmesi olduğunu aktardı.