İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Ekonomi Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleşen 2. Uluslararası Urla Enginar Festivali, üreticisinden, esnafına, çocuğundan yaşlısına herkesin yüzünü güldürdü. Üç gün boyunca adeta insan selinin yaşandığı kent, yurt dışından gelen binlerce ziyaretçiyi de ağırladı.

Festivalin ardından üç günü değerlendiren Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılınç, festivalin Urlalı üreticiler için çok ciddi ekonomik yararının olduğunu söyledi. Üretici ile tüketicinin doğrudan buluşmasının üretici için çok önemli olduğunu belirten Kılınç, "Urla Belediyesi yalnızca enginar üreticilerimiz için belediyenin yanında bir Pazar kurdu. Büyükşehir belediyemizin getirdiği stantlarda 68 enginar üreticisi tezgah açtı. Bunun yanı sıra manavlarımız da çok sayıda enginar sattı. Festival boyunca 2 milyonun üzerinde enginar satışı sağlandı. Çiftçimiz, esnafımız çok mutlu" dedi.

Günler öncesinden otel ve uçak rezervasyonlarının yapıldığı Urla ilçesine, kara yollarından alınan bilgilere göre festival boyunca yalnızca çevre yolu gişelerden 45 bin araç girişi oldu. Türkiye'nin dört bir tarafından turların düzenlendiği festivalde yaklaşık olarak 500 bin kişi Urla'yı ziyaret etti.