Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Adnan Bostan, Türkiye'nin cari fazla veren ender sektörlerinden biri olan ve son 12 yıl içinde büyük bir ivme kazanan mobilya sektörünün, düğün sezonuyla daha da hareketlendiği söyledi. “Bugün mobilyada ihracatımız, 2015 yılı sonu itibarıyla 2 milyar 300 milyon dolar olurken, 2016 beklentisi ise yaklaşık 3 milyar dolar” diyen Bostan, mobilyada 11 milyar dolarlık perakende pazarı olduğunu, bunda düğünlerin önemli yer tuttuğuna işaret ederek, şöyle devam etti: “Bugün mağazalar da dahil edildiğinde 65 bin iş yeri olan mobilya sektörü 250 bin kişiye istihdam sağlıyor. Son yapılan istatistiklere göre Türkiye'de yılda 600 bin kişi evleniyor. Evlilik demek, aslında bir ekonomi de demek. Düğün salonu kiralamadan özel fotoğrafçısına kadar 22 farklı iş kolunu besleyen düğün sektörü giderek büyüyor.”
Evlilik dönemi öncesi kabul edilen ocak-mayıs aylarında mobilya satışlarında artış yaşandığını ifade eden Bostan, birkaç senedir ramazan ayının etkisiyle satış yoğunluğunun ramazan öncesi döneme kaydığını söyledi. Bostan, evliliklerde 40 (bin TL) milyar liralık mobilya harcaması olduğunu vurgulayarak, “Evlenen çiftler başta salon olmak üzere daha kaliteli ve maliyetli mobilya modellerini tercih ediyor. Bu da sektörü ayakta tutuyor” dedi.
BOŞANANA ‘KÖŞE KOLTUĞU’ 
Düğün sektörü gibi boşanmaların da küçük de olsa bir boşanma ekonomisi oluşturduğunu ifade eden Bostan, “2015 yılında boşanan çift sayısı 0.8 artışla 131 bine yükseldi. Bu durum bir boşanma ekonomisi oluşturuyor. Boşanan çiftler ayrı evlerde oturuyor, ayrı mobilyalar, beyaz eşya ve ev gereçleri talep ediyor. Ayrı eve çıkan bireyler daha küçük metrekarelerdeki evleri tercih ettikleri için mobilya tercihleri daha ucuz fiyatlı mobilyalar oluyor ve mobilya alışverişi için ciddi bir bütçe ayırmıyorlar. Sektörümüz açısından boşanmalardan ziyade evlilikler sektörümüzü daha dinamik tutuyor. Boşanmalarda 15 bin liralık bir mobilya harcaması gündeme geliyor” değerlendirmesini yaptı. Boşanan çiftlerin daha çok stüdyo tipi konutlara ve buna özgü mobilyalara yöneldiğini belirten Bostan, “Örneğin köşe koltuklar buna en güzel örneklerden birini oluşturuyor” ifadesini kullandı.