Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik adımlar, bu ülkede iş yapan Türk müteahhitlik firmalarını heyecanlandırdı. Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Kozak, Türk inşaat şirketlerine getirilen kısıtlamaların kalkmasına yönelik teklifin iki hafta içerisinde hazırlanacağını belirtti. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Rusya’da1988 yılından bu yana üstlenilen 1928'i aşkın projenin toplam bedelinin yaklaşık 65 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Yenigün, Rusya'nın bu tutar ile yurt dışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında yüzde 19.9'luk pay ile lider konumda bulunduğu bilgisini vererek, Türk müteahhitlik firmalarının 2014 yılında bu ülkede toplam tutarı 3.9 milyar doları aşan 47 proje, 2015'te ise 5.3 milyar dolarlık 24 proje üstlendiğini aktardı. İlişkilerde normalleşmenin sağlanmasının firmaların Rusya'daki faaliyetlerine yeniden ağırlık vermelerini ve yeni projeler üstlenmelerini sağlayacağını bildiren Yenigün, Türk-Rus ilişkilerinde normalleşmenin en kısa zamanda başlamasının her iki taraf açısından da arzu edilen ve beklenen bir durum olduğunun altını çizdi.

‘1 YILDIR İŞ ALAMIYORDUK’
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de, Türkiye'nin Rusya ve İsrail ile ilişkilerinin normalleştirmesine yönelik attığı adımları çok olumlu bulduklarını belirterek, Rusya'nın ülke ihracatında önemli bir yeri olduğunu söyledi. Bu yıl terör nedeniyle Avrupa'dan gelen turist sayısında büyük düşüş yaşandığını aktaran Özdemir, Rusya'dan da turist gelmeyince turizm sektörünün zorda kaldığını bildirdi. “Bir yıldan beri müteahhitlerimiz Rusya'da yeni iş alamıyordu” diyen Özdemir, şöyle konuştu: “Kontrat imzalama sürecinde olan birçok işi imzalayamadık. Türk müteahhitlik firmalarının Rusya'da iyi teklif vererek mukaveleleri anlaşma noktasına getirdikleri 2 milyar dolarlık imzalanmayı bekleyen projeleri var. Bunları bir an önce imzalayabilir ve iyi noktaya getirirsek bizim için çok önemli. Ülkemize hem istihdam açısından hem döviz girdisi açısından hem de ihracat açısından katkı sağlayacak projeler bunlar.”

İki haftaya raflarda
Uçak krizi sonrası Türkiye’den sebze ve meyve alımını durduran Rusya, ilişkilerin tekrar normalleşmesiyle bu yasağı kaldırırken, sebze ve meyvenin birkaç hafta içinde Rusya'daki market raflarında yerini alabileceği ifade edildi. Rusya'daki büyük perakendeci zincirlerini bir araya getiren Perakende Firmaları Derneği (AKORT) Dış İlişkiler Direktörü Ksenia Burdanova, Rus haber ajansı Ria Novosti'ye yaptığı açıklama, “Sektör, hükümetin kararları doğrultusunda çalışmaya başlayacaktır. Ürünlerin çeşitli zincirlere girmesi birkaç haftayı bulacaktır” dedi. Rusya, 1 Ocak 2016 itibari ile Türkiye'den; portakal, mandalina, üzüm, elma, armut, kayısı, şeftali, nektarin, erik, çilek, domates, soğan, karnabahar, brokoli ve salatalık ithalatını yasaklamıştı.  Öte yandan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Türk sebze ve meyvesinin yeniden Rusya pazarına girmesinin fiyatları aşağı çekeceğini açıkladı.

TEKSTİLCİ UMUTLU
Doping olacak

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Ali Sami Aydın, son günlerde İsrail ve Rusya ile yaşanan gelişmelerin tüm sektörlerde olduğu gibi ev tekstili sektöründe de doping etkisi oluşturduğunu söyledi. Rusya’nın Türkiye ev tekstilinde çok daha özel bir konuma sahip olduğunun altını çizen Aydın, ilişkilerin normalleşmesinin ihracatta katalizör görevi yapacağını; büyüme ve cari açığın üzerindeki olası riskleri hafifleteceğini kaydetti.

Rusya’dan 3 yeni adım
Rusya ile buzların erimesi normalleşme sürecine yönelik yeni adımları beraberinde getirdi. Türkiye’ye yönelik kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağını belirten Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Türkiye’ye gidecek Rus turistlerin güvenliği için Türk makamlarından bazı garantiler talep edileceğini söyledi. Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye'ye charter uçuşların yeniden başlatılacağını duyururken, Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, “Rusya ‘Türk Akımı’ doğalgaz projesi üzerinde çalışmalara devam etmeye hazır” dedi. Ruslar nükleer santralde de çalışmalara devam etme sinyali verdi.

ÖNCE DIŞİŞLERİ SONRA EKONOMİ
Bakanlar ZİRVESİ!

Türkiye ile Rusya arasında Cumhurbaşkanları düzeyinde başlayan temas bakanlar düzeyinde devam ediyor. Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun bugün Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü 34'üncü Bakanlar Konseyi Toplantısı'nda Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile ikili görüşme  yapmasının öngörüldüğünü açıklarken,  Rusya Ekonomi Kalkınma Bakanlığı, Bakan Aleksey Ulyukaev’in 9-10 Temmuz’da Çin’in Şangay kentinde düzenlenecek G20 Ticaret Bakanları zirvesinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile görüşeceğini kaydetti.