3 etap halinde yapılacak limanın 18 metre derinlikte, bin 850 metrelik rıhtımıyla Karadenizin en büyük konteyner limanı olacağını, ayrıca dalgakıranın iç kısmında bin 150 metre uzunluk ve 22 metre derinliğiyle ayrı bir rıhtım imkanı da sağlayacağını vurgulayan Başkan Yılmaz, şöyle devam etti:
Ünyeport liman projesi 1.8 kilometre karelik alanda uygulanacak. Tüm Karadeniz Bölgesini etkileyecek ve Türk Cumhuriyetlerine de hizmet verecek bir yatırım. Limanda Ro-Ro iskelesi, kruvaziyer yolcu gemileri için terminal tesisleri, liman vasıtaları, pilotaj ve liman idareleri, römorkörler, kurtarma istasyonları, kara ve deniz itfaiyesi, sahil güvenlik gibi yan işletmeler için rıhtımlar ve tesisler bulunacak. Ünye Limanı, konteyner içini doldurma, boşaltma ve ardiye hizmetinde bölgeye canlılık getirecek. Özel deniz vasıtaları, özel gemiler gibi derin su ihtiyacı olan deniz vasıtaları buradan faydalanabilecek. Limanda yaklaşık 18 bin ton çelik kazık kullanılacak. Türkiye'nin yanı sıra Karadeniz'e sınırı olan Rusya, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan'a, Türk Cumhuriyetlerine hizmet verecek olan limanımızla ihracatta kolaylaşacak.


Bölgedeki ticari hareketliliği artıracak
Başkan Enver Yılmaz, mevcut haliyle hizmetini sürdüren Ünye Limanında artık, yakmaya mahsus ağaçlar, işlenmiş ve işlenecek ağaçlar ile kereste ve benzeri ürünlerin ithalatının yapılabileceğini, bununla ilgili olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili tebliğinin Haziran ayında Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini de belirterek, Artık Ünye Limanı'ndaki ticaret kapasitesinin önemli ölçüde artmasını bekliyoruz. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak, Ünye Limanını devraldığımız günden itibaren limanın gelişimine ve buradaki ticareti artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Son alınan bu kararla da Ünye Limanı, bölgedeki ticari hareketliliği artıracak. Limanın kapasitesinin geliştirilmesi için hazırladığımız rapor ve projeyle inşallah Ünye Limanı, önümüzdeki dönemde bölgenin en önemli konteyner limanı olacak. Bu proje, tabi ki çok uzun vadeli ve hükümet programlarına girecek bir yatırım. Bu büyük proje hayata geçirilene kadar Ünye Limanını mevcut haliyle en verimli ve ekonomik şekilde kullanma gayreti ve inancı içerisindeyiz dedi.
Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun etkisi büyük
Başkan Enver Yılmaz, ilk kez Osmanlı İmparatorluğu döneminde gündeme getirilen yaklaşık 600 kilometrelik Karadeniz Akdeniz yolunun tamamlanmasıyla Akdeniz ve İç Anadolu'dan Karadeniz'e ulaşımın kolaylaşacağını da belirterek, Bu yoldan 40 il faydalanacak. Karadeniz'de, Orduda turizm potansiyeli ve ihracatı çok önemli artıracak. Karadeniz-Akdeniz yolu ve kuracağımız konteyner liman ile Türkiye ihracatı alternatif pazarlara açılacak. Ordu üzerinden konteyner liman ile Rusya ve Ukrayna, Türk Cumhuriyetlerine ihracat daha büyük ivme kazanacak. Ordu, Karadeniz'in en büyük konteyner limanı ile Karadeniz'in en büyük ihracat kapısı olacak. Ünye Limanının büyütülmesiyle yapılacak konteyner liman 300 milyon TL'ye mal olacak, çalışmalarına ise 2017'de başlayacağız dedi.