HDP'YE:  'Dolmabahçe Mutabakatı' ifadesini asla kabul etmiyorum. Çünkü o bir mutabakat toplantısı olamaz. Çünkü ortada bir hükümet vardır, diğer tarafta grubu olan bir siyasi parti. Burada neyin mutabakatını, kimle, ne için sağlıyorsun? Yapılacak bir mutabakatın yeri parlamentodur. Diğer siyasi partiler de hükümet de müşterek çalışmasını yapmak suretiyle 'Türkiye Mutabakatı' gibi bir değerler silsilesini ortaya koyar. Yoksa bölücü terör örgütüne sırtını dayamış olanlarla bir mutabakat asla düşünülemez. Diğer taraftan 'Bizim silahları bırakın dememizle silahlar bırakılmaz' yaklaşımı, ayrı bir konu. Bunu adaya havale etmek de apayrı bir konu. Yani bir taraftan sırtını oraya dayayacaksın, diğer taraftan 'Bunu biz değil İmralı çözer' diyeceksin. Peki sen milletvekillerini adaya niye gönderiyorsun? Herhalde turistik seyahat yapmıyorlar. Bir şeyin iletişimini sağlamak için gidiyorlar. Biz samimiyet arıyoruz. 6-7 Ekim tarihlerini unutmam mümkün değil. Eylemi ve çağrıyı yapanlar ortada. Ondan sonra eline saz ver, 'cici çocuk' diye çıkar, meydanda göster. 
PKK'YA:  'Bizim PKK'yla organik bağımız yok' diyorlar. Organik bağın olmayacak tabii ama inorganik bağınızın olduğu ortada. Bölgede dolaştığımızda görüyoruz. Silahlarla tehditler var. Hâlâ bölücü terör örgütü tırları yakıyor, minibüsleri, sivil vatandaşları tarıyor, barajların inşaasını engellemeye çalışıyor. Türk milleti bu konuda hassasiyetini ortaya koymuştur. Bir yere kadar sabreder. Artık sabrın da bir sonu var. Nihai kararını buna göre verir. 
MUHALEFETE:  Bütün bu şartlar neticesinde eğer bir koalisyon oluşmuyorsa bu işte en önemli kapısı çalınacak olan merci milli iradedir. Millite gitmek, neticeyi alabilme noktasından en isabetli yol olacaktır. Eğer birbirinize şartlarınızı dayatmaya kalkarsanız zaten ortaya bir senfoni çıkmaz. Bir kakofoni çıkar. Biz senfoni arıyoruz. Bunun tadını alalım.

ALİ NAR'A SON GÖREV
İslam dünyasının ilk bilim-kurgu romanı olan "Uzay Çiftçileri"ni yazan şair ve yazar Ali Nar, dün son yolculuğuna uğurlandı. Fatih Camii'ndeki törene; Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu da katıldı.