Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da, düzenlenen "Hak-İş Dünya Kadınlar Günü" etkinliğinde yaptığı konuşmada,"Kadını, 'başında örtü var, başında örtü yok' diye ayrıma nasıl tabi tutarsın? Yani 'başında örtü varsa kadın değil, başında örtü yoksa kadındır', böyle bir tanımlama olabilir mi? Yıllarca bu ülkede bu yapıldı. Eğer başında örtü varsa üniversiteye, okullara, devlet dairelerine, işe almadılar, yoksa aldılar. Ayrımcılığın ta kendisi bu, bunu yaptılar. İşte bunu biz değiştirdik. İnsan olduğu için değer verdik, giyiminden kuşamından dolayı değil" ifadelerini kullandı.

"3 milyar avro destek vereceğiz dediler, 4 ay geçti hala verecekler"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'den Suriye için gelecek destekle ilgili olarak, "3 milyar avro destek vereceğiz dediler, 4 ay geçti hala verecekler" diyerek, "Sayın Başbakan şu anda Brüksel'de. Temenni ederim ki bu parayı alarak döner. Bakın bir taraftan 'mülteciler gelmesin' diyorlar. Tamam da mültecileri biz göndermiyoruz ki, bak denizden geliyorlar. Bunların birçoğu da maalesef ölüyorlar. Biz şu ana kadar sadece denizlerden 100 bine yakın mülteciyi botlarımızla kurtardık. Ama diğerleri botları şişleyerek onların ölümüne neden oldular. Farkımız bu. Biz insana böyle bakıyoruz, onlar ise öyle bakıyorlar" şeklinde konuştu.

"Sömürge düzenine rıza göstermeyeceğiz"

"Altı zenginlik, üstü sefalet kaynayan Afrika'daki sömürge düzeni çok daha ağır bir şekilde bugün Suriye'ye ve tüm Ortadoğuya, Kuzey Afrika'ya uygulanmak isteniyor" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Biz buna asla rıza göstermeyeceğiz. Celladına aşık kurbanların ihanetine rağmen bölgede kurulmak istenen bu düzene karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.

"Esed'in devlet terörünün katlettiği masum çocukları ve kadınları görmezden geliyorlar?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnternete koyduğu şov amaçlı videolar karşısında ortalığı ayağa kaldıranlar neden Esed'in devlet terörünün katlettiği masum çocukları ve kadınları görmezden geliyorlar? Rusya'nın uçaklarıyla bombardıman ettiği Bayırbucak Türkmenlerini, oradaki Arapları, oradaki kardeşlerimizi niçin görmezden geliyorlar? Yine çoğunluğunu kadınların ve çocukların oluşturduğu Akdeniz'in ve Ege'nin karanlık sularında yitip giden hayatlar, ağızlarından kadın haklarını, hümanizmi düşürmeyenlerin niçin umurlarında değil" ifadelerini kullandı.

"Siyasi partilerin gerekli adımları geciktirmeden atmalarının gereğine inanıyorum"

"Bu ülkede, parlamentoya girip de hala terör estirenlere karşı ben, parlamentodaki diğer siyasi partilerin, bunlar hakkında atılması gerekli adımları geciktirmeden atmalarının gereğine inanıyorum" diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Anayasa, yasalar ortada. Bunların yaptığı özgürlükçü bir mücadele değildir. Bütün bunların bedeli, silahla parlamentoya girmek değildir. Siz silahla mı girmek istiyorsunuz? O zaman buyurun Anayasanın, yasalarının amir hükümleri ortadadır, bunun gereğini yaparız, iş olur, biter. Geldin, girdin parlamentoya, demokratik şekilde mücadeleni ver, sözle, kalemle ver ama 'silahla' dersen kusura bakma."

 "Adalet için hakları için mücadele eden kadınların da sonuna kadar yanındayız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nasıl dünyanın her yerinde zalimlere karşı mazlumların safındaysak, adalet için onurları, haysiyetleri, hakları için mücadele eden tüm kadınların da sonuna kadar yanındayız" dedi.

Erdoğan, "İnsanoğlu kendi geleceği için, kendi bekası için kadına hak ettiği değeri vermek mecburiyetindedir. Kadına haksızlık eden tüm insanlığa haksızlık etmiş olur" şeklinde konuştu.

"İlhamını tarihimizden alan bir sendika anlayışına ihtiyacımız var"

Erdoğan, "Bugün ülkemizde örgütlenme modeli batıya dayansa dahi ilhamını tarihimizden ve medeniyetinden alan bir sendika anlayışına ihtiyacımız olduğuna inanıyorum" şeklinde konuştu.

"Kadın istihdamı 2014 sonunda yüzde 30'u geçti"

2004 yılında kadın istihdamının yüzde 20 olduğunu, 2014 yılı sonunda ise bu oranın yüzde 30'u geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Veriler güncellendiğinde bu oranın üçte birlik düzeye ulaştığını göreceğimize inanıyorum. Bu gelişmeler kadın istihdamı konusunda uygulamaya geçirilen teşviklerin sonuç vermeye başladığını gösteriyor. Benzer gelişmeyi kadınların siyasete katılımlarında da görüyoruz. 1 Kasım seçimleriyle oluşan Mecliste kadın oranı 81 milletvekili ile yüzde 15'e yakındır. 2002 meclisinde bu oran yüzde 4,5 bile değildi."