ZİYNETİ KOCABIYIK
Obezite cerrahisi, diyet ve egzersizle kilo veremeyen kişilerin son zamanlarda başvurduğu en popüler zayıflama yöntemlerinden biri. Ancak ölümcül şişman denilen ve beraberinde diyabet, kolesterol, yüksek tansiyon gibi hastalıkları da bulunan kişilere tavsiye edilen obezite cerrahisi sayesinde verilen kiloların geri alınmaması için hayat tarzının tamamen değiştirilmesi gerektiği bildirildi. Obezite ameliyatları ile hastaların eline 'sağlığın kapısını açan altın bir anahtar' verildiğini söyleyen obezite cerrahisi uzmanı Op. Dr. Faki Akın, 'Ancak ameliyat olanlar eskisi gibi yiyip içmeye devam ederler ve hareket etmezlerse, verdikleri kiloları geri alabilirler. Obezite ameliyatları sonrasında kilo alma riski sıfır değildir' dedi. 
DÜZENLİ KONTROL ŞART
Ülkemizde yılda yaklaşık 8 bin kişinin obezite ameliyatı ile zayıfladığını söyleyen, “Ameliyat sonrasında her şey yolunda gitse bile düzenli kontrollerin mutlaka yapılması gerektiğini anlatan Dr. Akın, ilk kontrolün 6. hafta, ikinci kontrolün 6. ay ve üçüncü kontrolün de 12. ay sonunda yapılması gerektiğini ifade etti. 
AMELİYATTAN SONRA NELERE  DİKKAT EDİLMELİ?
Ameliyatla mide bağırsak arasındaki mesafenin kısaltılması sebebiyle besin maddelerinin ince bağırsağa daha hızlı geçiş yaptığını hatırlatan  Özel Ataköy Hastanesi Obezite Cerrahisi Bölümü Başkanı Dr. Faki Akın, “Bunun sonucunda bazı hastalarda özellikle çok şekerli ve çok yağlı yiyeceklerin tüketiminden sonra mide bulantısı, halsizlik, kramp ve sersemlik gibi geçici bir durum yaşanabilir. Bu durum zaman içerisinde azalarak ortadan kalkar” dedi. Op. Dr. Akın, Dumping sendromu adı verilen bu durumun önüne geçmek için obezite ameliyatı geçirenlerin dikkat etmeleri gereken noktaları şöyle sıraladı:
¥ Katı bir yiyeceklerden sonra en az 30 dakika sıvı almamak gereklidir. 
¥ Kompleks karbonhidratları (Tam tahıllı yiyecekleri) artırmak; basit karbonhidratlardan (şekerlerden), yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir
¥ Bu tip ameliyatlar sonrası hasta günlük hayatında kusuyorsa bunun sebebi yiyeceklerin çok hızlı, çok fazla tüketilmesi ve iyi çiğnemeden yutulması olabilir.  
¥ Ameliyat sonrasında yemek miktarına ve çeşitliliğe önem verilmelidir.
¥ Obezite ameliyatı sonrası tüketilmesi gereken en önemli besin maddesi proteinlerdir. Hasta günde ortalama 60-80 gram arası protein almalıdır. Proteinler hem zayıflama döneminde kas zayıflamasını engeller hem de düşük miktarda tüketildiğinde belirgin şekilde tokluk hissine yol açar. Protein içeren gıdaların başında et, süt, peynir, yumurta balık, mercimek  ve fasulye gelir.
¥ Ekmek, makarna, pirinç gibi gıdalarda aşıraya kaçmamak gerekir. Ameliyat sonrasında 3 aylık bir periyotta vitamin takviyesi şarttır.
BİR ÖĞÜN EN ÇOK 250 GRAM OLMALIDIR

Kandaki şeker seviyesini belirli sınırlar içinde tutabilmeki çin az miktarda ve sık sık yenilmelidir.?Obezite ameliyatları sonrasında bir öğün ortalama 200-250 gramı geçmemelidir. Buna göre günde 4-6 öğün tüketilebilir. 
Kaloriyi depo etmeyin
Ameliyatın şekli ve başarısı kadar ameliyat sonrasında hastanın göstermesi gerekli disiplin, uyması gereken kuralların da büyük önem taşıdığını belirten Opr. Dr. Faki Akın, kilo almamak için ameliyatlı kişilerin mutlaka uyması gereken kuralları şöyle sıraladı:
¥ Kısıtlayıcı ameliyat türlerinde karbonhidrat içeriği yüksek olan besinlerden uzak durulmalıdır. Tüp mide ve kelepçe gibi ameliyatlarda emilim azaltıcı bir etki olmadığı için bu ameliyatlardan sonra besinlerle alınan kaloriler çok daha fazla birikip zaman içinde tekrar kilo alımına yol açabilir.
¥ Dengeli ve kontrollü beslenmenin yanında spor yapmaya ve hareketli bir sürdürmeye de dikkat edilmelidir.
¥ Hastalar sadece yürümekle yetinmemeli, yağ yakımı ve kondisyonu artıracak sporlar da yapılmalıdır. Bunun için haftada en az 2 defa koşu, bisiklet veya yüzme gibi sporlar yapılmalıdır. Bunların yanında her gün en az yarım saat koşu bandı ya da bisiklet egzersizi yapılmalıdır.