ZİYNETİ KOCABIYIK
Anne sütünün insan sağlığının temel taşı olduğunu bildiren uzmanlar, her bebeğin ilk 6 ay boyunca mutlaka anne sütü ile beslenmesi gerektiğini söylüyorlar. Anne sütünün çocuğun hayat sigortası olduğunu vurgulayan Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Balanlı, “Anne sütü, B12 ve folik asit bağlayan proteinler gibi içerikleri sayesinde, bağışıklık sistemini geliştirir ve hastalıklardan korur. Anne sütü alan bebeklerde zatürre, orta kulak iltihabı, menenjit, ishal gibi bulaşıcı hastalıklar ile atopik egzama gibi alerjik hastalıklar daha az görülür veya daha hafif seyreder'' dedi.
BEBEK İLK 30 DAKİKADA EMZİRİLMELİ
Yenidoğan bebeklerin mümkünse doğumdan sonraki ilk 30 dakika içinde emzirilmeleri gerektiğini söyleyen Dr. Balanlı, “Sonraki zamanlarda emzirme sıklığı ve süresini bebek belirlemeli, istedikçe emzirilmelidir. Ancak emzirme araları 3 saati geçmemelidir. İlk anda sütün hemen gelmemesi halinde endişelenmemeli, bebeğe başka bir besin verilmeden emzirmeye devam edilmelidir. Doğumdan sonra çok az miktarda gelen süt miktarı bebek emdikçe artar” diye konuştu. 
STRES ANNE SÜTÜNÜ AZALTIYOR
Süt yapımını arttırmak için annenin fiziksel yorgunluk ve stres gibi süt yapımını olumsuz etkileyen faktörlerden kaçınmasının da önemli olduğunu ifade eden Dr. Balanlı sağlıklı ve dengeli beslenme, bol sıvı almak ve dinlenmeye vakit ayırmanın anne sütünün artmasına yardımcı olduğunu hatırlattı. Emzirme ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmanın da annenin kendine olan güvenini artırdığını belirten Dr. Balanlı, emzirmenin çocuğu duygusal açıdan da tatmin ettiğini söyledi.
ANİ BEBEK ÖLÜMÜ RİSKİ AZALIYOR
? Anne sütü alan bebeklerde pişik, gaz sancısı ve kabızlık daha az görülür. Çünkü anne sütü lipaz, laktaz ve amilaz gibi sindirim enzimlerini içerir: Bu sayede inek sütüne veya hazır mamaya oranla çok daha kolay sindirilir.
? Anne sütü alanlarda zihinsel gelişim daha iyi olur: Anne sütü çocuğun görme fonksiyonu ve nörolojik gelişimi için gerekli temel yağ asitleri açısından zengindir.
? Anne sütü alan çocukların boyu daha uzun olur: Anne sütü İçerdiği büyüme faktörleri nedeniyle başta sindirim ve solunum sistemi olmak üzere birçok organ sisteminin büyüme ve gelişmesini destekler. Bebeğin büyüme ve gelişimi için gereken çinko, demir, kalsiyum gibi minerallerin bağırsaktan emilimi inek sütüne göre çok daha fazladır. 
? %84'ü sudur. Bebeğin su ihtiyacını karşılar. 
? Bebeğin çene ve diş gelişimine destek olur. 
? Anne ile çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirir.
? Ani bebek ölümü sendromu veya ileri yaşlarda gelişebilecek diyabet, inflamatuar barsak hastalıkları, koroner kalp hastalıkları, obezite, ruhsal hastalıklar ve bazı kanser türleri açısından koruyucudur.