Kaliteli yumurta bulunamadığı için tüp bebek tedavisinde üst üste başarısızlık yaşayan kadınlar, "güçlendirilmiş" yumurta elde edilmesini sağlayan ve Türkiye'de ilk kez uygulanan yöntemle anne olabilecek. 


Prof. Dr. Volkan Baltacı ve Prof. Dr. Murat Sönmezer'in yanı sıra ABD'de çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Kutluk Oktay'ın yürüttüğü klinik çalışmalar sonucu Antalya'da dünyaya gelen bebeğe "Elanur" adı verildi.


New York Medical College Kısırlık Tedavisi ve Üreme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kutluk Oktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yumurta kalitesizliği ya da diğer nedenlerle gebelik elde edilemeyen hastalara yönelik çalışmaların sürdüğünü söyledi.


Bu hastalar için Kanada, Dubai ve Türkiye'de "öncül hücre" tedavisi adı verilen klinik çalışma başlatıldığını anlatan Oktay, yöntemin yaşla birlikte ortaya çıkan yumurta hasarının azaltılarak kalitenin artırılmasını amaçladığını ifade etti.


Oktay, yöntemin özellikle yumurta kalitesi düşük olduğu için gebelik elde edilemeyen hastalarda umut olduğunu vurgulayarak, "Hedef kitlesi, daha önce en az üç kez tüp bebek başarısızlığı gelişenler, başarısızlığı özellikle yumurta kalitesizliğinden kaynaklanmış olanlar, hala yumurta üretimi olan, nedeni bilinmeyen tüp bebek başarısızlıkları bulunan, menopoza girmemiş olanlar ve 45 yaş altındaki kişilerdir" dedi.


Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Faktültesi Kadın Doğum Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sönmezer ise yöntemin Türkiye'de 17 hasta üzerinde uygulandığını aktardı.


Bu yöntem sonrası devam eden gebelik oranlarının yüzde 20 olduğunu belirten Sönmezer, "Söz konusu tedavinin uygulanmadığı aynı profildeki hastalarda ise gebelik oranları yüzde 5-10 civarında" diye konuştu. 


Prof. Dr. Sönmezer, "Anne adayının kendi hücrelerinden elde edilen mitokondri hücreler spermle yumurtanın içine veriliyor. Bu şekilde yumurtanın kalitesi artırılıyor. Bu da spermin yumurtaya tutunma oranlarını artırarak embriyo gelişme şansını yükseltiyor" dedi.


"Başka birinin DNA'sını taşımak doğru değil"
Tıbbi genetik uzmanı Prof. Dr. Volkan Baltacı da kadında yumurta kalitesinde yıllar içinde bozulma meydana geldiğini belirterek, embriyo gelişiminde bunun önemli bir faktör olduğunu bildirdi.


Üreme hücresinin döllenerek bebek haline gelebilmesi için ihtiyaç duyulan en önemli parametrelerden birinin enerji olduğunu vurgulayan Baltacı, şöyle devam etti:
"Enerjinin sağlanabilmesi için geçmiş yıllarda yaşı ilerlemiş ya da gebelik elde edilemeyen hastalara genç kadınların yumurtalarından mitokondri naklediliyordu fakat başka birinin DNA'sını taşımak hem etik olarak doğru değildi hem de sağlık sorunlarına neden olabiliyordu. Şimdi bu yöntemle yabancı birinin DNA'sı olmaksızın kişinin kendinden öncü hücreler elde edilebiliyor."