Doç. Dr. Mutlu Demiray, kemoterapi saatlerinin DNA onarım saatlerine göre ayarlanması durumunda daha başarılı sonuçlar elde etmenin mümkün olduğunu belirterek, bu konuda yapılan çalışmaların daha etkin ve başarılı sonuçlar alınabileceğini gösterdiğini bildirdi.

Demiray, dünya, evren ve tüm canlıların bir düzen içinde yaşadığını, insan hücrelerinin de benzer bir mekanizmaya sahip olduğunu aktardı.

"Sabahın ilk ışıklarıyla doğa uyanıyor ve güneşin batışıyla uykuya dalmaya başlıyorsa benzer bir döngü hücrelerimizde de mevcut" ifadelerini kullanan Demiray, DNA onarım mekanizmasının gün ışımasıyla artmaya başladığını, özellikle öğleden sonraki saatlerde en üst seviyeye çıktığını bildirdi.
"Sancar'ın keşfi"

Bu mekanizmanın gece saatlerinde ise en alt seviyelere gerilediğine işaret eden Demiray, şunları kaydetti:

"Bu, Nobel Ödülü'nü geçtiğimiz hafta alan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın keşfi. Onun bu keşfinden bazı hastalıkların tedavisinde de faydalanılıyor. En çok da kanser tedavisinde. Kemoterapi saatlerinin DNA onarım saatlerine göre ayarlanması durumunda daha başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Yapılan çalışmalar daha etkin ve başarılı sonuçlar alınabileceğini gösteriyor. Bu tedavi yöntemine 'kronomodüle tedavi' deniyor. Yani hücrelerin ritmine göre kanser tedavisi. Ancak hastalara saat 02.00-04.00'te kemoterapi verilmesi gibi zorlukları da beraberinde getirmektedir. Biz bu tedavileri yapmakta ve başarılı sonuçlar almaktayız."