Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, kanser oranlarında artış yaşandığı izleniminin, erken tanı olanaklarının artması ile ilişkili olduğunu belirterek, "Olanaklarımızın gelişmesiyle kanserden ölüm oranları bir taraftan azalıyor. Özellikle meme kanserinde, kanserden ölüm oranları azalıyor" dedi.

Sağlıkta Kalite İçin İnovasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Cantürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanser konusundaki farkındalık çalışmalarının önemini vurguladı.

Bir organda başlayan kanserin, daha sonra o organdan dışarı taşarak tüm vücut mekanizmalarını etkilediğini aktaran Cantürk, kanserin ölüme yol açan önemli hastalık olduğunu söyledi.

Cantürk, hücrelerin bölünmesi, çoğalması ve diğer olumsuz süreçlerin organizmanın normal anatomisini bozduğunu belirterek, "Kentsel yaşam, beslenme alışkanlıkları, genetik miras, ailesel yatkınlıklar ve günlük hayat gibi birçok etken kansere yol açabilir fakat genel anlamda baktığımızda bunları önlemek çok da kolay değil. Kanser oranlarımız artıyor. Bu sadece bizimle ilgili meseleler değil, dünyanın geneliyle ilgili gelişmelerle paralel olan bir şey. Türkiye sağlıkta kalitede, bundan 15-20 yıl öncesiyle karşılaştırılamayacak kadar iyi durumda." ifadesini kullandı.

"Bazı hastalar doktora gitmeden kendisine kanser tanısı koyuyor"

Kanser oranlarının artmasının erken tanı olanaklarının gelişmesi ile de ilişkili olduğunu, artık pek çok hastalığın erken yakalandığını bildiren Cantürk, "Dolayısıyla kümülatif olarak kanser oranımız artıyor gibi düşünülebilir, doğru artıyor ama sadece kanser sayısının artmasından değil, erken tanının getirdiği birtakım durumlarla da alakalı. Olanaklarımızın gelişmesiyle kanserden ölüm oranları bir taraftan azalıyor. Özellikle meme kanserinde, kanserden ölüm oranları azalıyor. Bu sevindirici bir şey. Bu farkındalık projeleri ile daha da ileriye götürülecek. İmkanlarımız ve sağlık hizmetlerini daha iyi kullanma olanaklarımız olacak." şeklinde konuştu.