ZİYNETİ KOCABIYIK

İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sabahattin Gül
CEVAP:  Tıptaki ismi ile halitozis yani ağız kokusu, tıbbi bir problem olmanın yanı sıra başlı başına incelenmesi gereken önemli bir sosyal problemdir. Ağız kokusu olan kişiler kendileri rahatsız olduğu gibi çevrelerinden de rahatsızlık sinyali alırlar. Bu durumda yapılması gereken ilk inceleme diş etleri, ağız hijyeni ve sinüsler ile alakalı problem olup olmadığıdır. Bunlarla alakalı herhangi bir problem yoksa o zaman nefes borusu dâhil akciğerleri, ardından da yemek borusu dâhil sindirim sistemini incelemek gerekir. Karaciğer fonksiyon testleri ile böbrek fonksiyon testleri incelemesi yapılması da faydalı olur.

UYUZA KARŞI ETKİLİ BİR İLAÇ YOK
SORU:  Kolumda ve vücudumun farklı yerlerinde içi su toplamış sivilce gibi kaşınan, kızarıklıklar var. Ara ara deri altı kıpraşıyor. Yanık izi gibi iz kalabiliyor. Evde altı kişiyiz hepimizde var ama benim kolumdaki kadar azılı değil. Üç defa cilt doktoruna gittik. Merhem, losyon, hap birçok ilaç verildi. Daha sonra eczanede bir karışım hazırlandı fakat hiçbirinden bir fayda olmadı. Kıyafetlerimizi 80 derecede yıkıyoruz. Ailece kaşınıyoruz.
Dermatoloji Uzmanı Dr. Metin Oğuz
CEVAP:  Evde herkeste varsa uyuz olabilir. Ne yazık ki şu anda uyuza karşı çok etkili bir ilaç yok. Katranlı kremler kullanılıyor. Fakat onlar da tahriş ve egzema yapıyor. Bir de tedaviden sonra kıyafet temizliği önemli. Sizin yeniden muayeneye gitmeniz gerekiyor. Görmeden muayene etmeden yardımcı olmak mümkün değil. Resimle teşhis zor. Kaşıntınız ne zamandır sürüyor? Kaşıntıya ek şikâyetleriniz var mı? Ne kadar yaygın? Bunlar teşhis koyarken önemli. Sizin muayeneye gitmeniz gerekiyor.

 

ŞİKÂYETLERİNİZ BEHÇET HASTALIĞINA UYUYOR
SORU:  Hayırlı günler köşenizde yayınlanan bir soru üzerine, Dr. Ahmet Faruk Yağcı “Ağızda çıkan yaralar için Behçet testi yaptırın. Behçet rahatsızlığı olan kişilerde gözlerde rahatsızlık ve genital bölgede yara oluşabilir” diyor. Ben bir bayanım, gözümde üveit ve genital bölgede tekrarlayan yara var. Benim öğrenmek istediğim bunlar Behçet hastalığından dolayı mı oluyor?


İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı
CEVAP:  Tarif ettiğiniz şikâyetler Behçet hastalığı açısından çok anlamlı. Bir cilt hastalıkları uzmanına görünmelisiniz.

BALGAM İÇİN KBB'YE MUAYENE OLUN
SORU:  Benim sıkıntım balgam şikâyeti. Göğüs hastalıklarına gittim. ‘Bir şeyiniz yok, ancak geniz akıntısı olabilir’ dediler. Sayın doktorum ne yapmalı, hangi bölüme gitmeliyim?
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İrfan Devranoğlu  
CEVAP:  Burun tıkanıklıkları, deviasyon-Konka hipertrofileri, sinüs hastalıkları ve alerji sonucu da geniz akıntısı hissi oluşabilir. Bunun için KBB muayenesi uygun olacaktır.