Bodrum'dan denize açılmaya elverişli olmayan tekne ve botlarla kaçakların ölümü göze alarak umuda yolculuğu, dün iki botta 5'i çocuk 12 kişinin öldüğü faciaya karşın devam ediyor. Bugün de bir bota 50 kişi bindirilen kaçaklar tedirgin olup itiraz edince, organizatörler botu ateşe vererek kaçtı. Bodrum'dan çıkılan, 5'i çocuk 12 kişinin öldüğü umut yolculuğunun yaşattığı büyük üzüntü ardından jandarma karadan, Sahil Güvenlik ekipleri de denizden güvenlik önlemlerini arttırdı. Peş peşe ortaya çıkan 2 faciaya ve alınan önlemler kaçak geçişleri azaltsa da, ne umut tacirleri ne de Avrupa hayali kuran kaçaklar niyetlerinden vazgeçti.

BOTA 50 KİŞİ BİNDİRİLMEK İSTENDİ

DHA'nın çarpıcı görüntü ve fotoğraflarla dünyaya duyurduğu umut yolundaki çifte faciadan bir gece sonra Bodrum kıyıları yine kaçak geçişlere sahne oldu. Çifte faciada cansız bedenlerin sahile vurduğu yere sadece birkaç yüz metre uzaklığındaki Turgutreis Mahallesi Hüseyin Burnu'nda 5 metrelik bota 50 kişiyi bindirmeye çalışan organizatörlere, kaçaklar itiraz etti. Kişi başı 1000'er dolar vererek iki bot için anlaşma yaptıkları belirten, aralarında bebeklerin, küçük çocukların bulunduğu Suriyeli grup, bu şartlarda yola çıkmak istemeyince organizatörler botu yakıp gitti. 

Alevler içindeki botun yanından korkuyla uzaklaşan çoğu çocuk ve kadın grup, jandarma tarafından yakalandı. Grup, jandarma tarafından ifadeleri alınmak üzere Bodrum'a götürüldü.

Suriyeli gruptan evli ve 2 çocuk babası 35 yaşındaki Sadi Karani, "Kişi başı 1000'er dolar vererek iki bot getirmeleri için anlaştığımız organizatörler bir bot getirdi. 50 kişiyi bindirmeye çalıştı. Bu deniz yolculuğunda ölümlerin olduğunu biliyorduk. Bu nedenle bota binmeyip, ikinci botu getirmelerini istedik. Kabul etmeyince aramızda kavga çıktı. Botun motorunu yanlarına alıp botu ateşe verip kaçtılar" dedi.