Edinilen bilgiye göre, Duran bu sabah saatlerinde işine gitmek için Yenikadın Köyü'ndeki evinden çıkarak aracının yanına geldi. Aniden fenalaşarak yere düştüğünü gören komşularının yardımıyla evine götürülen Duran, sağlık ekiplerinin de tüm müdahalelerine rağmen kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. 
Tüm Bel-Sen internet sitesi üzerinden Duran için yayınlanan taziye mesajında, "Sendikamızın Edirne ve çevresinde kurumsallaşması ve genişlemesi başta olmak üzere, emek ve demokrasi mücadelesine yıllardır önemli katkıları olan Esfet Duran, Ankara katliamında bacağından yaralanmış ayrıca ağır bir ruhsal travma yaşamıştı. Kendisinin vefatı sadece sendikamız açısından değil emek ve demokrasi mücadelesinin geneli için önemli bir kayıp olmuştur. Zamansız bir şekilde yitirdiğimiz mücadele arkadaşımızın ailesinin acısını yürekten paylaşır, merhuma tanrıdan rahmet, tüm yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz" denildi. 
Ankara'da düzenlenen 'Emek, Barış, Demokrasi' mitinginde yaşanan ve 102 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısında bacağından yaralanarak kurtulan Esfet Duran'ın herhangi bir kalp rahatsızlığının olmadığı öğrenildi. Edirne Belediye Başkanlığı önünde yarın düzenlenecek törenin ardından Duran'ın cenazesinin Yenikadın Köyü'nde toprağa verileceği bildirildi.