İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Yetimhaneler Sorumlusu Reşat Başer, Başer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaş ve afetlerin yaşandığı mazlum coğrafyalarda misyoner örgütlerin yetim çocukların hayatlarını ipotek altına almak amacıyla yoğun çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Dünya genelinde yetim çocukların tehdit altında olduğunu dile getiren Başer, "Sömürü yapan ülkeler işgal ettikleri yerlerde önce aileleri katlediyor, ardından çocukların geleceğini ipotek altına alarak, ülkenin kaynaklarını daha rahat sömürebiliyor. Dünya genelindeki yetim çocuklara bizler sahip çıkmazsak tehdit altındalar" dedi.

Sahip çıkılmazsa bu çocukların organ mafyaları, fuhuş çeteleri ve misyoner örgütlerin istismarına maruz kaldığına dikkati çeken Başer, şunları söyledi:

"Türkiye’de 10 bini aşkın, dünya genelinde 54 ülkede yaklaşık 70 bin yetime İHH olarak sahip çıkıyoruz. Afet ve savaşların yoğun olduğu bir dönemden geçiliyor. Biz sivil toplum örgütleri olarak bu süreçte ailelerini kaybeden çocukları hayata tutundurmak için çalışıyoruz. Bizler sahip çıkmadığımız takdirde organ mafyaları, fuhuş çeteleri ve misyoner örgütler tarafından istismar ediliyorlar. Biz İnsani Yardım Vakfı olarak mazlum ve mağdur coğrafyalarda bu faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bazen çok üzücü durumlarla karşılaşıyoruz. Çünkü biz ulaşamadığımızda misyoner örgütler bu çocuklara ulaşıyor."