Veteriner Emine, en büyük sıkıntıyı hayvanlara müdahale ederken yaşıyor. Çalışkanlığı ve azmiyle engelleri bir bir aşıp veteriner hekim olan Emine Merve Küçük’ün tek arzusu, akondroplazi 'irsi cücelik' hastalığının Sağlık Bakanlığı'nın özürlü oranları cetveline girmesi. Fakültenin maskotu olan ve başarısıyla takdir toplayan Küçük, engelli raporu alamadığı için devletin sağladığı engelli memur kontenjanından faydalanamıyor. Küçük, devlet memuru olmak istediğini belirtti. 
Yeni mezun olan 112 santim boyundaki Emine Merve Küçük, akondroplazi hastası olarak dünyaya geldi. En fazla 112 santimetreye kadar boyu uzayan Küçük, yılmadan çalışarak, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden başarıyla mezun oldu. Hayvanları çok seven Küçük, klinikte sedyeye yatırdığı hayvanları tabure üzerine çıkarak büyük bir özenle tedavi ediyor. Tam bir hayvan aşığı olan Küçük, yaşadığı bütün zorluklara rağmen veteriner hekim olarak takdirleri üzerine topladı. 
Küçük, en çok büyük baş hayvanları muayene ederken zorlanıyor. Meslek aşkı sayesinde onunda üstesinden geldiğini belirten Küçük, mesleğini aşkla yaptığını söyledi. 

Emine Merve Küçük’ün annesi Adalet Küçük, “Kızım akondroplazi hastası. Sağlık kurulu raporu alamadığımız için engelli haklarından hiçbir şekilde yararlanamıyor. Şu anda 25 yaşında olmasına rağmen 112 santim uzunluğunda. Araçlara binerken zorluk yaşıyor. Kıyafet bulmakta zorluk çekiyor. Organlarından herhangi biri eksiklik yok, ama boyu kısa olduğu için hayatında çok zorluk yaşıyor. Kızımın devletin sağladığı imkanlardan yaralanabilmesi için akondroplazi hastalarının da en az yüzde 40 engelli sayılmasını istiyoruz” dedi. 

Akondroplazi hastası erkeklerin engelli sayılıp askerlikten muaf tutulduğu öğrenildi.