TCDD Doğu Ekspresi nereden, saat kaçta kalkıyor, Doğu Ekspresi yataklı vagon fiyatları ve Ankara-Kars Doğu Ekspresi fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz. Foto- Tur düzenleyen çok sayıda genç, Doğu Ekspresi ile Kars’ın yolunu tutuyor. Günübirlik fotoğraf çekildikten sonra dönülen bir yer hâline gelen Türkiye'nin en uzak doğusunda bulunan Kars, sosyal medyada da gündeme oturdu. Doğu Ekspresi ise gençler arasında ‘'Like’' ekspresi olarak tanınmaya başlandı. Doğu Ekspres nereden ve kaçta kalkar? Biletler ne kadar? Nereden alınır? / Doğu Ekspres nereye gider? Bilet fiyatları!

Kars Doğu Ekspresi biletlerini bulmak isteyenler hem internetten hem de çevresinden yoğun bir şekilde sorgulamaya devam ediyor.  Kars Doğu Ekspresi için tur firmalarının biletleri önceden aldığı da iddialar arasında yer alıyor. Ancak Kars Doğu Ekspresi biletlerinin nereden bulunacağı hala bir muamma...

Van Gölü Ekspresi bilet al! Bilet fiyatları, rotası, durakları... Van Ekspresi bilet nasıl alınır? Van Gölü Ekspresi bilet al! Bilet fiyatları, rotası, durakları... Van Ekspresi bilet nasıl alınır? Van Gölü Ekspresi bilet fiyatları ne kadar? Van Gölü Ekspresi rotası, durakları, bilet fiyatları merak ediliyor. Van Gölü Ekspresi yataklı vagon fiyatları, Van Ekspresi nereden kalkıyor... Kars Ekspresi'nin popülerliği, bilet arayanları zorluyor. Kars Ekspresi'ne bilet bulamayanların yeni alternatifi ise Van Ekspresi oluyor. Genellikle gençlerin tercih ettiği ve sosyal medyada paylaşım rekorları kıran tren yolculuklarının yeni rotalarından olan Van Gölü Ekspresi'ne de bilet bulmak gittikçe zorlaşıyor! Van Gölü Ekspresi nereden kalkıyor, kaç durak var, bilet fiyatları ne kadar gibi merak edilenler haberimizde

DOĞU EKSPRES BİLET FİYATLARI
Aldığınız bölüme göre değişiklik gösteren Doğu Ekspres bilet fiyatları 47 TL. TCDD'nin sitesine baktığınız zaman hemen online bilet alabiliyorsunuz. 

Yatak Kuşet Fiyatları
YATAKLI VAGON FİYATLARI (YOLCU BAŞINA TAŞIMA + YATAK FİYATI)
TRENLER TAM
Ankara-Kars (Ekspres) 1 Yatak DOĞU EKSPRESİ 95,00
Ankara-Kars (Ekspres) 2 Yatak 80,00
Ankara-Kurtalan(Eks) 1 Yatak GÜNEY EKSPRESİ 87,75


 

DOĞU EKSPRESİ DOĞU'NUN CAZİBESİ OLDU
ERZURUM (İHA) - Ankara’dan Kars’a 24 saatte varan TCDD’nin Doğu Ekspresi, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Doğu Ekspresi seferlerine ilgi sosyal medya sayesinde artarken Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, "Talebin katlanarak arttığı Kars’ta otellerimizde doluluk oranı yüzde yüze ulaştı" dedi. 
TCDD’nin Ankara-Erzurum-Kars arası düzenlediği Doğu Ekspresi tren seferlerine büyük ilgi görüyor. Özellikle 18-25 yaş arası gençlerin günübirlik veya 2 günlük hafta sonu tatili için gittiği Erzurum ve Kars, en çok ziyaret edilen yerlerden biri haline geldi. Foto-tur düzenleyen çok sayıda grup da, Doğu Ekspresi ile Doğu’ya gitmeye başladı. Sosyal medya sayesinde artan ilgiyle Doğu Ekspresi adeta Doğu’nun cazibesi haline geldi.
Türkiye'nin dört bir tarafı demir ağlarla örülürken, en eski demiryolu hatlarından biri olan Doğu Ekspresi treni kendi turizmini oluşturdu. Ankara'dan başlayıp Kars'ta son bulan Doğu Ekspresi'nden bilet almak isteyen yerli turistler sıraya girdi. Özellikle kış aylarında yoğun talep üzerine Ulaştırma Bakanlığı ek vagon konulacağını açıkladı.
Geçtiğimiz yıl 279 bin turist çeken Kars'ın bu yıl yaklaşık 350 bin turist ağırlayacağı öngörülüyor.

“Oteller yüzde yüz doldu”
Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, “Talebin katlanarak arttığı Kars’ta otellerimizde doluluk oranı yüzde yüze ulaştı” dedi.
Karaçanta, “Yıllardan beri Doğu Ekspresi Kars’a boş gelip boş gidiyordu. Kars il olarak turizm potansiyeli yüksek olan bir yer. Kış turizmi açısından Sarıkamış Kayak Merkezi ve kristal karın varlığı, muhteşem pistlerin varlığı hemşehrilerimiz, turistleri Kars’a çekmektedir. Biz de yıllardan beri turizm açısından ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Kars’ı, Sarıkamış’ı, Çıldır’ı, Ani’yi, kaleyi, hanları, hamamlarımızı anlatmaya çalıştık. Bu demektir ki bu bizim anlattıklarımızın artık karşılığı ürünlerini vermeye başladı. Bugün Sarıkamış’ta, Kars’ta otellerimizin hemen hemen tümünde doluluk oranı yüzde yüzü buldu. Biz bundan sonraki süreçte Doğu’ya, Kars’a gelecek turist sayısının daha da fazla olacağını öngörüyoruz. Ulaştırma Bakanımız artan yolcu sayısıyla ilgili vagon sayısının artırılması talimatını verdi ve vagon sayıları talebe göre de artırılıyor. Talebe göre daha da artırılacaktır” diye konuştu.

“1 yılda 271 bin yolcu”
Ankara Tren Garı'ndan günlük düzenlenen Doğu Ekspresi, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden 24 saat 30 dakika sonra Kars'a varıyor. Devlet Demir Yollarının verdiği bilgiye göre 1 Ocak-18 Aralık tarihleri arasında 271 bin 120 kişi trenle yolculuk yaptı. Trende, 4 kişilik koltuklu pulman vagon, yatak olabilen 4 kişilik örtülü kuşetli vagon, lavabo, buzdolabı ve masanın bulunduğu 2 kişilik yataklı vagonlar bulunuyor.

"Instagram’da gördük, bileti zor bulduk"
Doğu Ekspres ile yolculuğun ve güzergahtaki manzaranın muhteşem olduğunu belirten vatandaşlar, “Gezi planımız vardı. Instagram hesabından gördük ve Kars’a gitmeye karar verdik. Tren yolculuğunu ilk defa yapanlar var aramızda. Kars’ta yakın çevremizden daha çok ilgi gördük. Biz bilet alırken epey sıkıntı yaşadık. Şimdi ek vagonlar da ilave ediliyor. Hiçbir sıkıntı kalmadı. Her şey çok güzel. Trenle yolculuğu herkese tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ek vagon uygulaması”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamada ise talebin yoğunluğuna dikkat çekilerek, şöyle denildi:
“Doğu Ekspresi’nin vagonlarına ait biletler bir ay öncesinden tüm vatandaşlarımıza açık bilet satış sistemi aracılığıyla satılmakta. Trenin mevcut vagonlarının dışında tur şirketleri ile yıllık plan ile vagon kiralaması yapılmakta, bu vagonlar fazladan ilave edilmekte, kiralama yapan tur şirketleri bilet satışının yanında otel yemek ve gezi paketi halinde hizmet vermekte ve buna göre fiyatlarını belirlemektedir. Yoğun talep nedeniyle Doğu Ekspresi bileti kısa bir sürede satılmaktadır. Trene ilave vagon verilerek talepler karşılanmaya çalışılmaktadır.”
Bu arada 20 Aralık-15 Ocak arasında Doğu Ekspresi’nde her gün için 200 kişilik yer olduğu bildirildi.

‘İSTASYONDA YATAN BİLE OLUYOR’

Kars Tren İstasyonu Hareket Memuru Sebahattin Koç, geçen yıla göre yüzde 40’lık artışa dikkat çekerek, “1 olan yataklı vagon sayısı kimi seferlerde 3’e çıkarıldı. 25 Aralık’a kadar çok sınırlı sayıda bilet kaldı. Çok büyük ilgi var. Doğu Ekspresi ucuz olduğu için gençler çok tercih ediyor. 5-10 kişilik gruplar halinde geliyorlar. Akşam gelip sabah dönenler de iki gün kalan da oluyor. Kimisi istasyonda yatıyor. Kars Kalesi, Ani Harabeleri ve Sarıkamış Kayak Merkezi’ne gidiyorlar” dedi.

‘INSTAGRAM’DA GÖRDÜK, BİLETİ ZOR BULDUK’

Geçen hafta 6 kişilik arkadaş grubuyla Doğu Ekspresi ile Kars’a giden Serkan İbil, “Böyle bir gezi planımız vardı. Instagram hesabından gördük ve Kars’a gitmeye karar verdik. Tren yolculuğunu ilk defa yaptım ve bu zamana kadar yapmadığım için pişman oldum. Kars’ta yakın çevremizden daha çok ilgi gördük. Biz bilet alırken epey sıkıntı yaşadık. Bir ay boyunca sabah, öğle, akşam bilet aradık, yoktu. Yola çıkmadan 3 gün önce bilet bulduk. Gece saat 12 civarında TCDD’nin bilet satış sistemine girdiğinizde bilet bulabiliyorsunuz” dedi.


‘BLOGGER’LAR ETKİLİ OLDU’

Trenle tek başına Kars’a seyahat eden fotoğrafçı Mücahit Muğlu ise, “Kars’tan ziyade Doğu Ekspresi deneyimi yaşamak istedim. Kars’ı da çok sevdim. Atmosferi inanılmaz. Kars bu ara çok popüler. Bence blogger’ların çok sık seyahat etmesi çok etkili oldu. Bu ara blogger ve fotoğrafçılar Kars’a çok gidiyor. Onların paylaşımlarını gören Kars’tan ve Doğu Ekspresi’nden haberdar olmaya başladı ve talep arttı. Seyahat hiç bitmesin istedim. Kars’taki tarihi eserler ve Rus mimarisine bayıldım. Bilet bulma da hafta içi çok zorluk çekilmiyor ama hafta sonu bilet bulmak sorun” diye konuştu.

‘BU SENE İNANILMAZ YOĞUNLUK VAR’

DOĞU Ekspresi ile Kars’a tur düzenleyen acente yetkilisi Bahar Ertekin şunları söylüyor: “Son 3 yıldır giderek artan bir talep var. Trenle Kars’a gidip gelenlerin memnun kalması talebi artırıyor. Bu yıl ise geçen yıla göre inanılmaz bir yoğunluk var. Geçen seneye kadar ücretli yataklı kompartıman satın alıyorduk. Bu sene talep fazla olunca TCDD gruplara özel, acentelere özel vagon verelim dedi. İlave vagonlar eklendi, biz de o vagonları aldık. Tur şirketleri, tüm biletleri aldı diye söylentiler yayıldı. Ancak biz bilet satın almıyoruz. İlave eklenen vagonları aldık. Grup değil de şahsi gitmek isteyenler TCDD’nin bilet satış sisteminden biletlerini alıyor. Ancak münferit talep de çok olduğu için bilet bulmakta güçlük yaşanıyor. Kars, Türkiye’nin bir ucu. Günümüzde insanların tatil anlayışları değişti. Trenle yolculuğunu merak edenler var. Bu merakı gidermek ve Kars’ı görmek isteyenler, talebi katladı.”

‘BİLETLER ŞİRKETLERE SATILIYOR’ İDDİASI

CHP Milletvekili Zeynep Altıok ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, TCDD’nin biletleri önceden turizm şirketlerine sattığını öne sürdü.

Habertürk’e açıklama yapan Altıok, “Gezginci ve üniversite öğrencileri, Kars’a foto tur etkinliği düzenlemek istediklerini fakat bazı turizm firmalarının tüm tren biletlerini önceden kapatması sebebiyle gidemediğine yönelik şikâyetlerini iletti. Ücreti 100 lira olan yataklı vagonla yapılan yolculuğun acenteler tarafından uçuk fiyatlarla satıldığını ifade ettiler. Ocak ve şubat aylarına ait Kars treni yataklı vagon kısmının henüz sistemde dahi görünmemesine rağmen aylar öncesinden turizm şirketlerine satıldığını söylediler. TCDD’nin turizm şirketlerine toplu bilet satması rant ve usulsüzlük oluşturur. Kars’ta yaşayan vatandaşlar dahil kimse bilet alamamaktadır. Bu firmaların yasal tarihler dışında 3 ay sonraya nasıl tren biletlerini alıp kimlere sattıklarını öğrenmek istiyoruz” diye konuştu.

EK VAGON UYGULAMASI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise talebin yoğunluğuna dikkat çekilerek, şöyle denildi: “Doğu Ekspresi’nin vagonlarına ait biletler bir ay öncesinden tüm vatandaşlarımıza açık bilet satış sistemi aracılığıyla satılmakta. Trenin mevcut vagonlarının dışında tur şirketleri ile yıllık plan ile vagon kiralaması yapılmakta, bu vagonlar fazladan ilave edilmekte, kiralama yapan tur şirketleri bilet satışının yanında otel yemek ve gezi paketi halinde hizmet vermekte ve buna göre fiyatlarını belirlemektedir. Yoğun talep nedeniyle Doğu Ekspresi bileti kısa bir sürede satılmaktadır. Trene ilave vagon verilerek talepler karşılanmaya çalışılmaktadır.” Bu arada 20 Aralık-15 Ocak arasında Doğu Ekspresi’nde her gün için 200 kişilik yer olduğu bildirildi.