Uyanış Büyük Selçuklu 1. Bölüm FULL tek PARÇA izle, Uyanış Büyük Selçuklu Trt izle, Uyanış Büyük Selçuklu tek parça izle, Uyanış Büyük Selçuklu ilk bölüm izle, büyük selçuklu birinci bölüm izle. TRT1'in yeni dizisi Uyanış Büyük Selçuklu tarihi kurgu içeren dizi severlerin büyük ilgisini çekti. Daha ilk fragmanından büyük merakla beklenen dizi Uyanış Büyük Selçuklu ilk bölümü ile bugün izleyiciyle buluştu. Başarılı oyuncu kadrosu ve görselleriyle izleyenleri tarihin derinliklerine götüren dizi sezona iddialı başladı. Peki heyecanla beklenen dizi Uyanış Büyük Selçuklu ilk bölüm de neler olacak?   Uyanış Büyük Selçuklu, Bölüm full izle, tek parça izle, Uyanış Büyük Selçuklu yeni bölüm full trt! 

UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU 1. BÖLÜM FULL TEK PARÇA İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Uyanış: Büyük Selçuklu Konusu ve Oyuncu Kadrosu

Uyanış: Büyük Selçuklu Akli Film imzalı, yönetmenliğini Emre Konuk'un yaptığı, senaryosu Serdar Özonalan tarafından kaleme alınan tarih ve kurgu türündeki televizyon dizisidir. Dizinin oyuncu kadrosu özel olarak ata binme, ok atma ve kılıç kullanma gibi eğitimleri almıştır. 

I. Melikşah'ın hayatının anlatıldığı dizi de, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın ölümünün ardından Melikşah tahta geçer. Aynı gün çok sevdiği Kıpçak hatunu Başulu'yu doğum yaparken kaybettiği haberini de almıştır. Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı sebebiyle yeni doğan bebek, devletin devamlılığı için tehlike arz ediyordur. Melikşah için bu durum çok zor olsa da onu bir daha görmemek ve sormamak üzere Nizamülmülk’e teslim eder.

Sultan Melikşah, Sultan Alparslan’dan aldığı Selçuklu Devleti’nin gücünü doruklara çıkarır. Fakat Selçuklu büyüdükçe düşmanları da hem devletin içinde hem de dışında çoğalmaktadır.

Doğumundan itibaren kaderinin devletle bir yazıldığı, ölene kadar da tek gayesinin devlete hizmet olacağı düsturuyla yetişen Sencer, yıllarca aldığı eğitimle idealist bir kahramana dönüşür ve bu kahramanlıklar onu Sultan Melikşah’ın fedaisi yapar. Nizamülmülk’ün en güvendiği adamlarından olan Sencer, devleti için tüm zorlu görevleri üstlenmeye hazırdır.

Melikşah ve Sencer türlü tehlikeler ile mücadele ederken en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları, Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler olacaktır. Diğer tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil soylu Terken, Melikşah’ın hatunu olmanın verdiğii güçle devlete hâkim olmak istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının karşısında devletin Baş Hatunu olan Melikşah’ın anası Seferiye, Melikşah’ın oğlu Tapar’ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.

Selçukluyu yıkmaya yeminli Hasan Sabbah, devlete hâkim olmak isteyen Terken’in kurduğu tehlikeli entrikalar ve hepsinin ortasında amansız bir mücadeleye giren Sencer’in Turna ile yaşayacağı fırtınalı aşk…

UYANIŞ BÜYÜK SELÇUKLU OYUNCULARI 

Selçuklu döneminin anlatılacağı 'Uyanış: Büyük Selçuklu' dizisinin kadrosunda Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş, Osman Sonant, Leyla Feray, İlker Kızmaz, Ali Gözüşirin, Çiğdem Selışık Onat, Murat Garipağaoğlu, Nik Xhelilaj ve Erdem Akakçe gibi isimler yer alıyor.

Dizinin başrolünü ise 'Sultan Melikşah' rolü ile Buğra Gülsoy üstleniyor.