Samsun’da 6 Mart Cumartesi akşamı meydana gelen olayda İbrahim Zarab (27), boşandığı eski eşi Emriye Metoğlu'nu (25) sokak ortasında 5 yaşındaki kızının gözü önünde öldüresiye darp etmiş, olay Türkiye’yi ayağa kaldırmıştı.

Olaydan sonra “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan tutuklanan İbrahim Zarab hakkında “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 9 yıldan 15 yıl, “mala zarar verme” suçundan da 6 aydan 3 yıla kadar hapsi istemiyle dava açıldı.

"TAHLİYEMİ TALEP EDİYORUM"
Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen davanın son duruşmasında İbrahim Zarab tutuklu bulunduğu Erzincan T Tipi Kapalı Cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

Son savunması sanık, "Yaptığım çok kötü bir şey. Yaptığından son derece pişmanım. Asla böyle bir şey olmasını istemezdim. Kendisinden özür dilerim. Beni aldattığını duyunca psikolojim bozuldu. Kendisinden özür dilerim. Affınıza sığınarak tahliyemi talep ediyorum. Çok pişmanım" dedi.

10 YIL 4 AY HAPİS CEZASI
Mahkeme İbrahim Zarab'ı "öldürmeye teşebbüs" suçundan 10 yıl, cep telefonunu kırdığı için de 4 ay olmak üzere toplam 10 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılarak tutukluluk halinin devamına karar verdi.

EMRİYE METOĞLU: İSTEDİĞİMİZ GİBİ SONUÇ ÇIKTI
Kararın ardından kadın platformu temsilcileri ve avukatıyla Samsun Adliyesi çıkışında açıklamalarda bulunan Emriye Metoğlu, “Böyle bir sonuç alacağımızı biliyordum. Çünkü avukatıma güveniyordum. Tabii ki anlattığı şeyler canımı ne kadar sıksa da yalan üzerine kurulu. Yalan üzerine kurulu bir şeyden güzel bir sonuç bekleyemezdi ve bizim istediğimiz gibi bir sonuç çıktı. Mutluyuz ve gayet iyiyiz." değerlendirmesini yaptı.

Karar açıklandığında avukatına tekrar sorduğunu dile getiren Metoğlu, cezayı az bulduğunu, daha fazla olabileceğini söyledi.

"Şimdilik sevindirici ama daha fazla olabilirdi." diyen genç kadın, "Mahkemede kendini savunmaktan çok bana olan gönül bağını anlattı. Duygusal bir konuşmanın ardından cezaevinde yaşadığı sıkıntılardan bahsedip, insanların vicdanıyla oynamaya çalıştı. Sonuçta benim yaşadığım olaylar da gözardı edilemezdi. İlk duruşmada benden özür dilemişti, bu duruşmada da özür diledi. Sözde aldatılmıştı ama aldatılan bir adam özür dilemez. Neden diledi o zaman anlamadım” ifadelerini kullandı.

AVUKAT: "AKLA MANTIĞA SIĞMIYOR"
Duruşma salonunda yaşananları anlatan Avukat İslam Gezer ise, “Biz kararın bugün çıkacağını biliyorduk. İlk celsede savcılık mütalaasını açıklamıştı. ‘Kasten adam öldürmeye teşebbüs’ ve ‘mala zarar verme’den mütalaa kurulmuştu. Ertelenen duruşma bugün görüldü. Karar aşamasındayken sanık müdafi tarafından tanık bildirildi. Usulen bu tanığın dinlenmesi gerekti. Tanık dinlendi. Tanığın beyanları, sanığın beyanları ve sanık müdafinin toplandığı tek bir yer var. Akla mantığa sığmayan bir nokta bu. O da şu: Tarafların evlilik birlikteliği bittikten sonra Emriye’nin sosyal yaşamına ilişkin müdahaleler." açıklamasını yaptı.

"BİZİM İÇİN SEVİNDİRİCİ"
"‘Emriye bekar bir kadın olarak istediğini yapamaz çünkü o 1 çocuk annesidir’ denmek suretiyle sosyal hayatına müdahalelerle geçen süreç söz konusuydu." diyen Gezer, "Tabii ki de bu mahkemeyi ve hükmü etkilemedi. Heyet, bugün itibarıyla ‘öldürmeye teşebbüs’ suçundan 10 yıl, ‘mala zarar verme suçu’ndan da 4 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve tutukluluğun da devamına karar verdi. Bizim için sevindiricidir. Çünkü mahkeme kasten adam öldürmeye teşebbüs suçundan alt sınırdan uzaklaşmıştır." ifadelerini kullandı.

"Biz bu husustan sanığın daha da fazla ceza alması için öngörülen indirimlerin de ortadan kaldırılması için ve daha üst sınıra yaklaşması açısından kararı istinaf edeceğiz." açıklamasını yapan Avukat İslam Gezer, "Karşı taraf da buna itiraz edecektir. Bundan sonraki süreci göreceğiz. Bugün geldiğimiz nokta sevindiricidir. Çünkü kasten adam öldürmeye teşebbüsten kurulmuştur suç. Sanığın ve müdafinin tüm beyanları, huzura çıkarılan tanıklar bu hükmü etkileyememiştir.” diye konuştu.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Samsun’un Canik ilçesinde 6 Mart Cumartesi akşamı meydana gelen olayda İbrahim Z. (27), boşandığı eski eşi Emriye Metoğlu’nu sokak ortasında 5 yaşındaki kızının gözü önünde öldüresiye darp etmişti.

Olaydan sonra, “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan tutuklanan İbrahim Z. hakkında “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 9 yıldan 15 yıl, “mala zarar verme” suçundan da 6 aydan 3 yıla kadar hapsi istemiyle dava açıldı.

Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen davanın son duruşmasına İbrahim Z. tutuklu bulunduğu Erzincan T Tipi Kapalı Cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Mahkeme sanığa “kasten adam öldürmeye teşebbüs” suçundan 10 yıl, “mala zarar verme” suçundan da 4 ay hapis cezası verdi.