BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Mübarek ramazan şerefli​ bir aydır

Hasan Yavaş
Facebook
Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftâr verenin günâhları af olur. Cehennemden âzâd olur.
 
Ramazan Sohbetleri -1-
Mübârek ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nâfile namaz, zikir, sadaka ve bütün nâfile ibâdetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftâr verenin günâhları af olur. Cehennemden âzâd olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevâbı hiç azalmaz. 
Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafîfleten, onların ibâdet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de af olur. Cehennemden âzâd olur. 
Ramazân-ı şerîf ayında, Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem”, esîrleri âzâd eder, her istenilen şeyi verirdi. 
Bu ayda ibâdet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasîb olur. Bu aya saygısızlık edenin, günâh işliyenin bütün senesi, günâh işlemekle geçer. Bu ayı fırsat bilmelidir. Elden geldiği kadar ibâdet etmelidir. Allahü teâlânın râzı olduğu işleri yapmalıdır. 
Bu ayı, âhireti kazanmak için fırsat bilmelidir. Kur’ân-ı kerîm, ramazanda indi. Kadir gecesi, bu aydadır. Ramazan-ı şerîfte, iftârı erken yapmak, sahûru geç yapmak sünnettir. Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem” bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi. İftârda acele etmek ve sahuru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeğe ve dolayısı ile her şeye muhtâç olduğunu göstermektedir. İbâdet etmek de zâten bu demektir. Hurma ile iftâr etmek sünnettir. İftâr edince;
(Zehebez-zama’ vebtellet-il urûk ve sebet-el-ecr inşâallahü teâlâ) duâsını okumak, terâvîh kılmak ve hatim okumak mühim sünnettir. 
Bu ayda, her gece, Cehenneme girmesi gereken, binlerce Müslümân af olur, âzâd olur. Bu ayda, Cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır. Şeytânlar, zincirlere bağlanır. Rahmet kapıları açılır. Allahü teâlâ, bu mübârek ayda Onun şânına yakışacak, kulluk yapmayı ve Rabbimizin râzı olduğu, beğendiği yolda bulunmağı, hepimize nasîp eylesin! Âmîn.
Oruç tutmak güç olan yerlerde, oruç tutanlara ve din düşmanlarının yalanlarına aldanmayıp, oruçlarını bozmayanlara, daha çok sevap verilir. Ramazân-ı şerîf ayı, İslâm dîninin nâmûsudur. Âşikâre oruç yiyen, bu aya hürmet etmemiş olur. Bu aya hürmet etmeyen, İslâmiyetin nâmus perdesini yırtmış olur. Namaz kılmayanın da, oruç tutması ve harâmlardan kaçınması lâzımdır. Bunların orucu kabul olur ve îmânları olduğu anlaşılır. [Mektûbât-ı Rabbânî 1/45]
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
607863 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/hasan-yavas/607863.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT