BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Covid-19’da olumsuz tablo büyüyor!..

Covid-19 virüsü ve yeni varyantları hızla yayılıyor… Hastalıkla baş etmek için tek çare olan aşı konusunda da, yeni olumsuzluklar başgösterebilir. Bilim adamları son derece karamsar şeyler söylüyor!
 
 
The People’s Vaccine Alliance (Halkın Aşı İttifakı) adlı kuruluşun 28 ülkeden, önemli üniversitelerde görev yapan 77 bilim adamı arasında yaptığı ankette, hayli ürkütücü bir tablo çıktı. Epidemiyolog, virolog ve bulaşıcı hastalık uzmanlarından meydana gelen bu bilim adamları, Covid-19’a karşı, bütün dünyada zamanında yeterli aşı yapılamaması hâlinde, dirençli yeni varyantların ortaya çıkabileceğini ve bunlara karşı aşıların da etkisiz kalabileceğini belirtiyor… Bir bu eksikti!.. Dünya hâlâ daha Covid-19’un nereden, nasıl çıktığını bile tespit edebilmiş değil. Hatta belki de daha uzun zaman bunu yapamayacak. Böylece ABD ile Çin ve Rusya arasında pinpon topu gibi gidip gelen suçlamalar devam edecek. İlk olarak hangi hayvandan bulaştığı veyahut laboratuvarda üretilip üretilmediği, tartışılmaya devam edecek. Lakin bu arada virüs de hız kesmeden yeni yeni mutasyonlara uğrayacak… Salgın hastalığa karşı tek çare olarak ümit bağlanan aşı meselesinde de insanlık sınıfta kaldı. Irkçılık, emperyalizm, açgözlülük vs. sebeplerle, dünyanın önemli bir kısmı bir türlü beklediğini alamayacak. Ama bazı ülkeler, ihtiyaçlarının çok çok üzerinde aşı stoku yapmaktan kaçınmayacak… İşte dünyanın ahlaken geldiği son nokta!
Yukarıda bahsi geçen bilim adamlarının değerlendirmeleri çok ürkütücü. Buna göre mevcut aşıların etkili olma müddeti bir yıl hatta daha da kısa olabilir. Dokuz aya kadar inebilecek bu süre mevcut duruma göre, 2021 sonuna kadar bitebilir… Düşünün dünyada yedi milyar insan var. İki doz aşısını tamamlamış insan sayısı yarım milyar bile değil. Ve bu aşının koruma süresi de yıl sonuna kadar tükenirse!.. Bazı aşılarda görülen kısmi yan etkiler de işin cabası. Covid-19’un vücutta bıraktığı hasarlar zaten apayrı bir konu. Ve tıp ilmi bu konuda henüz durum tespiti yapma safhasında. Bir taraftan da felaket tellalları, yeni ürkütücü senaryolarla insanlığı büsbütün endişeye sevk ediyor. Neyin peşindelerse, Bill Gates gibi kapitalistler, bu salgının ortaya çıktığı günden beri birtakım şifreli konuşmalar yapmaktan geri durmuyor. Sözüm ona insancıl yaklaşım içinde bunları söylüyorlar ve yetkili kişi ve kuruluşları hazırlıklı olmaya davet ediyorlar!.. Ama asıl maksatlarının ne olduğu herhâlde çok geçmeden ortaya çıkacaktır. Hatta belki çıkmıştır da bizler henüz bilmiyoruz. Bu konuda bol miktarda komplo teorisi de uçuşuyor… Virüsün laboratuvarda üretilmesinden tutunuz da aşının muhtevası ve insanlık için taşıdığı büyük tehlikeler vs. vs...
Bu arada ne yazık ki, bizim memleketimizde de virüsün yayılması hız kesmek bir yana, korkutucu biçimde artıyor. İkinci normalleşme sürecinin başlangıcı olan 1 Mart tarihinde, günlük vaka sayısı 9.891 iken, 30 Mart itibarıyla bu rakam 37 bin 303’e çıktı. Yani bir ayda dört kat artmış. Sizler bu satırları okurken belki de vaka sayısı 40 bini aşmış olacak. Bu, şimdiye kadar görülen en yüksek rakam. Zira ikinci dalganın pik noktasında vaka sayısı (8 Aralık 2020) 33 bin 198 olarak kayıtlara geçmişti… Ağır hasta ve vefat sayıları, vakalara göre daha geriden geldiği için, ikinci dalgada en yüksek vefat rakamı 23 Aralık itibarıyla 259 olarak açıklanmıştı. Hâlihazırda vefat sayısı 160’lar seviyesinde. İnşallah daha yukarılara tırmanmaz diyelim, ama vaka sayılarındaki ürkütücü artışın ne kadar zamanda hız keseceği belli değil. Nüfusumuzun yüzde 80’ini barındıran 58 vilayet, hâlen kırmızı kategoride… İstanbul’da bir haftada vaka oranı yüzde yüz artarak yüz binde 401,62’ye yükselmiş! Şubat ayı sonunda ülke genelinde 8 binlere kadar inen vaka sayısı, bir ayda 37 binlere tırmandı. Aşı programındaki gecikme (Ki, bu gecikme tedarikten kaynaklı tamamen dış sebeplere bağlı…) bu rakamları tetikledi. Fakat beri tarafta da vatandaşlarımızın, tedbirlere riayet noktasında gösterdiği gevşekliğin payı büyük. Ayrıca İngiltere kaynaklı mutantın yayılma hızı da çok yüksek maalesef.
Temennimiz o ki, aşı programı hiç olmazsa bundan böyle planlandığı gibi işler, mevsim değişikliğinin de olumlu etkisiyle, yeniden ve gerçekten normalleşme sürecine gireriz… Tam da pandemiden en fazla etkilenen turizm sezonu başlarken, bu vaka tırmanışının yaşanması talihsizlik oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, hemen her konuşmasında tekrarladığı üzere, bu musibeti atlatmanın yolu hep beraber tedbirlere sıkı sıkıya sarılmaktır. Bunu yapmaya mecburuz...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618273 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ismail-kapan/618273.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT