BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Halkın sesini duyan devlet, Kazakistan!

Meryem Aybike Sinan
Facebook
Kazakistan Cumhuriyeti, diplomasi ve diaspora araçlarını en iyi kullanan ülkelerden biri. Geçen perşembe günü Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly’nun Büyükelçilikte düzenlediği basın brifinginde pek çok gazeteci, televizyoncu ve sivil toplum kuruluşunun temsilcisi ile bendeniz de katıldım. Kazakistan Türkiye dostluğu adına bizlere Kazakistan Cumhuriyetinin teşekkür ödülleri takdim edildi.
Toplantıda Büyükelçi Saparbekuly, Kazakistan Cumhuriyeti olarak bağımsızlıklarının 30. yıl dönümünü kutladıklarını, bunun yanı sıra eksi ve artıları görmek için, bu geçen otuz yılın her yönüyle muhasebesini yaptıklarını ifade etti ve hedefteki planları hakkında önemli bilgiler verdi.
Saparbekuly, Kazakistan Cumhuriyetinin 30 yıllık bağımsızlık sürecinde gerek iç politikada gerek dış politikada attığı başarılı adımların bugün meyvesini vermeye başladığını ifade etti. Sayın Büyükelçi’nin konuşmasından önemli satır başları ise şöyleydi:
-Kazakistan, demografik yapısının olumsuz yanlarını avantaja çevirmeyi başardı. Aynı değerleri paylaşan “Kazakistan Halk Asamblesi” kuruldu ve meclise bu asambleden 9 milletvekili seçildi ve mecliste farklı etnik gruplara temsil yolu açıldı.
-Kazakistan Asya’nın en zor coğrafyasında yer alan bir ülke. Rusya, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ile kara, Azerbaycan ve İran ile deniz sınırı olan, 7000 km ile dünyanın en uzun kara sınırı olan Rusya ve 1700 km sınırı olan Çin ile ve diğer ülkelerle sınır problemleri olmayan bir ülkedir.
- Kazakistan, çok vektörlü politika ile bütün komşularıyla, diğer ülkelerle güvenilir ve dengeli ilişkiler kurarak, pek çok alanda önemli adımlar attı, bölgesinde güvenli ve huzurlu bir ülke imajına kavuştu.
-Türk Konseyi, Türksoy, TÜRKPA, Türk Akademisi gibi Türk dünyasını ekonomik, kültürel, bilimsel, askerî ve daha pek çok anlamda yakınlaştıran ve iyi ilişkiler kurulmasını sağlayan kurum ve kuruluşlara öncülük etmenin yanı sıra büyük destekler verdi.
-Türk ve İslam dünyasında da çok etkin bir politika yürüten Kazakistan, ilgili ülkelerle çok boyutlu ve başarılı ilişkiler yürüttü.
- Kazakistan nükleer silahlara sahip olmasına rağmen, nükleer silahlara son verilmesini savundu ve ülkesindeki nükleer silahların arındırılması için çalışmalar yürüterek tecrit edilmiş bir ülke olmayı değil, uluslararası kamuoyu ile barışık, yatırımlara açık, ekonomik olarak gelişmiş bir ülke olmayı tercih etti.
- Kazakistan bağımsızlığına kavuştuktan bu yana yaşıtlarına göre çok önemli adımlar attı. Mesela; Kazakistan, BM Kalkınma Programının (UNDP) 2019 İnsani Gelişme Raporuna göre, insani gelişme endeksinde 189 ülke içinde 50. sıraya yükselerek insani gelişme seviyesi yüksek ülkeler grubunda yer aldı. Dünya Bankası GSYİH SAGP 2019 listesinde ise Kazakistan, 41. sıraya yükseldi.
"Halkın sesini duyan devlet!"
Bu kavram Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’e ait. Bu kavrama göre, devletin tüm aygıtlarıyla vatandaşların taleplerini duyması ve ivedilikle cevap vermesi gerekmektedir. Bununla halk devletin önüne alınmış, halk ve devlet arasında önemli bir bağ ve ilişki kurulmuştur.
-Kazakistan-Türkiye ilişkileri tarihinin en iyi dönemini yaşamaktadır. 2019 yılında Kazakistan-Türkiye ilişkileri için bir rekor olan 360 milyon dolar doğrudan Türk yatırımı Kazakistan’a gelmiş ve Türkiye ilk defa Kazakistan’daki ilk 10 yatırımcı ülke arasındaki yerini almıştır.
Hasılı, pek çok anlamda dev adımlar atan Kazakistan, Asya’nın yıldızı olmaya hazırlanıyor. Ata yurdumuzun sadık bekçisi olan kardeş ülkenin üzerinden güneş hiç batmasın inşallah...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
619347 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/meryem-aybike-sinan/619347.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT