BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Felaket gizleniyor!

Küresel borsalarda virüs sonrası yaşanan kayıplar geri kazanıldı, endekslerdeki ralli sona erdi. Salgın Çin’deki ABD’li şirketlerin geleceğe yönelik endişelerini arttırıyor. Hastalığın ortaya çıktığı Wuhan kentinde General Motors, Nissan, Renault, Honda ve Peugeot’nun fabrikalarında üretimin durması otomotiv sanayinde krize yol açacak. Çin’in en yoğun yolcu trafiğine sahip 10 havalimanında günlük 6-7 bin civarında sefer iptal edildi. Pekin, Şanghay, Çengdu, Şenzen ve Zihan havalimanlarından uçuşlar yarıya indirildi, Wuhan’dan uçuşlar tamamen durduruldu. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Kanada, Endonezya ve Türkiye gibi Çin’le yoğun kargo ve yolcu trafiğine sahip ülkelerde hava yolu şirketlerinin seferlerini durdurması, dünya sivil havacılığını ve ekonomisini olumsuz etkileyecek. Şu ana kadar resmî rakamlara göre 600’ü aşkın kişi öldü, 22 bin kişi hastalığa yakalandı. Ancak Çin’in en büyük teknoloji ve yazılım şirketlerinden biri Tencent’in virüsten ölenlerin 24 bini aştığını, 80 bin kişinin mikroba bulaştığını açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Dünya kamuoyunu, bu rakamların ortaya çıkmasının ardından, “Çin hükûmeti bilgileri gizliyor" korkusu kapladı... Dünya Sağlık Örgütü henüz kanıtlanmış virüs ilacının bulunmadığını açıkladı. Salgın dolayısıyla Çin ham petrol ve doğalgaz ithalatını azalttı. Brent petrol 55 dolara düştü. OPEC’in üretim kesinti talebi Rusya tarafından kabul görmedi.
 
BİST’TE YATIRIMCI PATLAMASI  
 
Türkiye’de “düşük faiz düşük enflasyon” uygulamasıyla bir ilk yaşanıyor. Enerji fiyatlarındaki gevşeme BİST’te ulaştırma ve turizm sektörünü çok olumlu etkiliyor. Mevduat faizlerinin yıllık %7 düzeyine gerilemesi sonrası yatırımcıların adresi borsa oldu. Zira alınan hissede 2 kademelik yükseliş bankanın 1 yıllık getirisini karşılıyor. Yabancı yatırımcılar banka dışındaki tüm kâğıtlarını her yükselişte satıyor. Buna karşılık fonlar kendilerine para yatıran mudilerinin hisse senedi talebi karşısında borsadaki pozisyonlarını sürekli arttırıyor. Yerli yatırımcı sayısının yükselmesi piyasa için son derece pozitif. Alternatif yatırım alanlarının cazibe kaybetmesi BİST’te günlük işlem hacmini 15 milyar liranın üzerine çıkardı. Piyasada güçlü talep dolayısıyla satışlar seans içinde eritiliyor, tepki hareketi ile kısa sürede kayıplar geri kazanılıyor. Turizm, bilgi teknolojileri, tekstil, gayrimenkul, mobilya/kâğıt sektörlerinde büyük yoğunlaşma var. BİST 30 kâğıtları dışındaki hisseler âdeta kapışılıyor. Endeksin şubat sonuna kadar 2.20 sent (130 bin puan) düzeyine ulaşması bekleniyor. Yerli yatırımcılara pozisyonlarını uzun vadeli tutmaları tavsiye ediliyor.
 
DÖVİZDEN TL’YE GEÇİŞ HIZLANDI
 
İdlib konusundaki gerilime rağmen döviz cephesinde kurların dar aralıkta kalmasının gerekçesi ortaya çıktı. Yerli yatırımcıların (yurt içi yerleşikler olarak tanımlanıyorlar) döviz mevduat hesapları geçen hafta 2 milyar 580 milyon dolar azalarak 194 milyar 542 milyar dolara düştü. Önceki hafta rezervler 197 milyar 122 milyon dolarla rekor düzeye ulaşmıştı. Bireysel hesaplar 121 milyar 496 milyon dolar olurken, tüzel kişilerin mevduatı 73 milyar 46 milyon dolar oldu. Bu hesaba göre yerli yatırımcılar geçen hafta 454 milyon dolar bozdurmuş TL’ye geçmiş.. Tüzel kişiler de 2 milyar 125 milyon dolar tutarında borç ödemiş. Yabancı yatırımcılar ise geçen hafta 313 milyon dolarlık hisse senedi satmış. Sonuç yabancı satıyor, yerliler topluyor. ABD verilerindeki iyileşme doları uluslararası borsalarda güçlendirdi Buna rağmen TL’deki oynaklığın düşük kalmaya devam ettiği görülüyor. 5 yıllık risk primi 236 düzeyinde. Dolar 5,95 TL desteğini kırmadığı takdirde 5,97-5,98 TL’deki seyrini sürdürecek. 5,99 aşılırsa 6,00 TL gündeme gelecek. Euro 6,57-6,59 TL arasında dengelendi. Kurlardaki  hareketin istikrar kazanması reel sektörü rahatlattı, büyümenin öncü göstergesi imalat sanayi 51,3'e yükseldi…
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
612116 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/612116.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT