BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Vatan aşkıyla!

Uluslararası yatırım bankaları BNP Paribas (Fransız) Citibank (ABD), UBS Bank (İsviçre); Londra merkezli bazı finansal kuruluşların ellerinde Türk lirası olmadan talep oluşturup döviz alarak kurları yükseltmelerine aracılık ettikleri için BDDK tarafından cezalandırıldı. Bu üç bankaya Türk bankaları ile döviz işlemi yapma yasağı getirildi. BDDK ve Merkez Bankası'nın swap adımlarıyla köşeye sıkışan Londralı bankalar, TL'ye erişmek için alternatif yollar buldu. Kurları yükseltmek için bazı Türk şirketlerini kullanmaya başladı. Bunlara bankalardan yüklü TL çektirerek Londra’ya taşıtıyor. Piyasadan aldıkları dövizlerin karşılığını bu kanalı kullanarak ödüyordu. Bu işlemlere aracılık eden "üçlü çete"ye BDDK, TL yükümlülüklerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle işlem yasağı getirince yabancı bankalar ve finans kuruluşları aldıkları dövizi ödeyecek TL bulamadı, temerrüde düştü. Ellerindeki dövizi satmak zorunda kaldılar, 7,27 TL ile tavana çıkan dolar 7,09 TL’ye düştü. Kur oyunu bozulduğu için dolar kısa süre içinde kademeli şekilde çıkışa başladığı 6,95 TL’ye dönecek. Ama işlem yasağı nedeniyle uluslararası bu 3 dev banka, Türkiye’den yılda kazandıkları milyarlarca dolardan mahrum kalacakları gibi çok ağır para cezaları da ödeyecek...
Yılbaşından bu yana kamu bankaları aracılığıyla doları 7,00 TL’nin üzerine çıkarmamak amacıyla piyasalara 32 milyar dolarlık müdahalede bulunuldu. Ancak koronavirüs dolayısıyla Türkiye’nin ihracat ve turizm gibi iki büyük döviz getiri kapısı kapandığı için borç ödemeleri Merkez Bankasının rezervlerini eritti. Ocak-mayıs döneminde Türk lirası %22 değer kaybetti. Oysa 4 aylık enflasyon %3,16. Yani normal şartlarda 6,15 TL olması gereken dolar/TL 7,27 TL’ye tırmandı, dengeler bozuldu. 
Kurları yükseltmenin iki amacı vardı? Birincisi Türkiye’nin IMF’den yardım almasını sağlayarak borçlarını ödeyemez duruma düşürüp itibarsızlaştırmak. ikincisi Merkez Bankasını faiz artışına zorlayarak enflasyon sürecini baltalamak, ekstra getiri sağlamak. İkisi de gerçekleşmeyecek. 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "IMF ile swap konusu masada yok" diyerek son noktayı koydu. Türkiye dünyanın en zengin 20 ülkesi (G-20 ile) ve serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkelerle bire bir swap (TL/dolar takas) görüşmeler yapıyor. "Birden fazla anlaşma imzalanması an meselesi" deniyor. Peki biz içimizde büyük kaynak dururken neden eloğluna dudak büküp, el açıp dolar dileniyoruz! Dönelim kendi vatandaşımıza, al sana hazine garantili döviz sertifikasını, "Hiç korkma doların dolar" diyelim, bankada 1 yılda kazandığının 3 katını kâr olarak verelim. Olmaz mı? Bal gibi olur! 
Yerli yatırımcının bankada 194,6 milyar döviz mevduatı var. Bunun 76 milyar doları şirketlerin, 118 milyar doları halkın. 40 milyar dolarlık destek ekonomiyi uçurur. Türk lirası güçlenir, faiz düşer, çarklar döner, ülke hızlı büyüme potasına girer, düşmanlar çatlar! 
Hiç unutmayın benim halkımda öyle bir vatan aşkı var ki, 15 Temmuz’da nasıl bu ülke için canını verip destan yazdıysa, dolarını da devletine borç verir, "Biz bize yeteriz" der, ele güne muhtaç etmez, tarihe altın harflerle geçer! Gün fedakârlık günüdür, kahramanlık günüdür...
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
613513 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/613513.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT