BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Çanakkale Deniz Zaferi

İstikamet
Prof. Dr. Ramazan Ayvallı
Facebook
 
 
Dünya târihinin en kanlı ve Türkiye târihinin en büyük zaferlerinden biri olan Çanakkale Savaşı, 568.000 düşmân askerine karşı, 315.000 Mehmetçikle yapıldı.
 
 
Bugün ve yarınki makâlelerimizde, sizlere, bir nebze, güzel yurdumuzun hemen her yöresindeki her evden bir şehîdin bulunduğu [benim de bir dedem ile 2 amcam şehîd ve bir amcam da gâzîdir], Osmânlı Devleti’nin, son bir gayretle yazdığı şanlı destânın, “Çanakkale Zaferi”nin manevî yönlerinden bahsetmeye çalışacağız...
18 Mart 2020 Çarşamba günü, “Çanakkale Zaferi”nin 105. yıl dönümüdür. Takvimlere baktığımızda, 18 Mart 2020 Çarşamba (23 Receb 1441) “Çanakkale Zaferi (1915) ve Şehitlerini Anma Günü” kaydını görürüz.
Hemen burada ifâde edelim ki, 1914'te İttihat ve Terakki Partisi ve Enver-Talat-Cemal üçlüsü tarafından, affedilmez bir hata eseri olarak, I. Dünya Harbi’ne sokulan Osmanlı Devleti, 4 ayrı cephede, İtilâf Devletleri ile ayrı ayrı çarpışmak zorunda kalmıştır.
İngiltere ve Fransa’nın Akdeniz donanmaları [107 parça savaş gemisi], 18 Mart 1915 sabâhı, Çanakkale Boğazı’nı cebren geçerek İstanbul’a erişmek için deniz harekâtı başlatmışlardır. Çanakkale Savaşı Kumandânı Cevat Çobanlı Paşa [13 Mart 1938’de vefât etmiştir], 150 topla karşılık vermiştir. Müttefik donanması, o zamana kadar dünyâ târihinin gördüğü en yoğun deniz bombardımanı açarak, Boğaz’da ilerlemeye başlamıştır.
Dünya târihinin en kanlı ve Türkiye târihinin en büyük zaferlerinden biri olan Çanakkale Savaşı, 568.000 düşmân askerine karşı, 315.000 Mehmetçikle yapıldı. Müttefiklerin kayıp sayısı 252 bin kişi (İngilizler 205.000, Fransızlar 47.000 kayıp verdi); bize de, 250.000 şehîde mâl olmuştur. Bütün şehitlerimizi, rahmet ve minnetle anıyor, onlar için duâ ediyoruz. 
Denizden geçemeyen düşmân kuvvetleri, 25 Nisan günü Gelibolu yarımadasına asker çıkararak meşhûr Çanakkale Savaşı başladı. Bu defa kara savaşları başlamıştı. Çeşitli cephelerde göğüs göğüse muhârebeler oldu. 9 ay süren kara harekâtı kısmında, yüz binlerce Osmânlı, İngiliz, Fransız, Hint ile Avustralya ve Yeni Zelanda askeri (Anzaklar) hayâtlarını kaybettiler. Muhârebeler, 9 Ocak 1916’da, bu defa da, Osmânlı İmparatorluğunun zaferiyle bitti.
Her zaman olduğu gibi, Çanakkale muhârebelerinde de, vatan müdâfaasını en üst seviyede yapan kahraman Türk askeri, Birinci Dünya Savaşı’nın gidişâtını değiştirmiştir.
[Bu vesîleyle ifâde edelim ki, geçen sene, 27 Şubat'ta başlayıp 8 Mart’ta sona eren “Mavi Vatan-2019 Tatbîkâtı”, Türk Donanması'nın Türkiye'yi çevreleyen üç denizde eş zamanlı olarak icrâ ettiği, târihinin en büyük tatbîkâtı olmuştur. 103 gemiyle Karadeniz ve Ege'de, Akdeniz'in büyük bölümünde 462 bin kilometrekarelik mavi sular yoğun olarak kullanılmıştır.
Tatbîkât, daha çok komşumuz Yunanistan'da konuşulurken, Çin'den Rusya'ya, Amerika'dan İsrâîl'e kadar dünyâ kamuoyunda büyük güç gösterisi olarak yankı bulmuştur. Tatbîkâtta; 3 denizde, 33 yurt içi ve 7 yurt dışı limanı olmak üzere toplam 40 liman ziyâret edilmiştir. Türkiye'nin millî savunma sistemlerinin başarıyla denendiği tatbîkâtta, silâh sistemlerimiz göz doldurmuştur.]
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
612713 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/prof-dr-ramazan-ayvalli/612713.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT