ABD kanalı NBC'ye konuşan Cameron, DAEŞ ile mücadelede ülkesinin daha fazlasını yapmak istediğini, bunun için İngiliz Parlamentosu'nun desteğine ihtiyacı olduğunu belirtti.

Cameron, "Birleşik Krallık'ın daha fazlasını yapmasını istiyorum. Parlamentonun bu konuda bana destek vermesi lazım. İngiltere'de bu konuyu şu anda tartışıyoruz. Ama ABD ile Irak ve Suriye'deki DAEŞ'in halifeliğini yıkmak konusunda kararlı olduğumuzdan emin olabilirsiniz" diye konuştu.

David Cameron'ın yarın DAEŞ ile mücadelede hükümetin yeni stratejisini açıklaması ve genç İngiliz Müslümanlara uyarılarda bulunması bekleniyor.

İngiliz basını Cameron'ın, "Eğer genç bir erkekseniz, beyninizi yıkamaya çalışacaklardır. Genç bir kızsanız sizi kullanmaya ve taciz etmeye çalışacaklardır" ifadelerini kullanabileceğini aktardı.

Bu arada, BBC'de yayınlanan Andrew Marr programında bu sabah konuşan İngiltere'nin eski Genelkurmay Başkanı David Richards, DAEŞ ile mücadelede yeni bir stratejiye ihtiyaç olduğunu, "mevcut planın işe yaramadığının ortada olduğunu" kaydetti.

İngiltere Parlamentosu'nun onay vermemesine karşın İngiliz pilotların, koalisyon güçlerinin DAEŞ hedeflerine yönelik Suriye'ye düzenledikleri hava operasyonlarında ABD ve Kanada ile yer aldıkları bu hafta ortaya çıkmıştı.

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri, insansız hava uçaklarıyla Suriye'ye keşif uçuşları yapıyor. Ancak İngiltere, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava operasyonunun Suriye ayağına değil, sadece Irak ayağına destek veriyor.