Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ülkesinin Suriye tutumunda değişiklik olmadığını belirterek, geçiş sürecinin ardından Suriye'nin meşru devlet başkanının çekilmesinin ön şart olarak görülmesini "kabul edilemez" şeklinde değerlendirdi. Lavrov, İranlı mevkidaşı Zarif ile ortak açıklama yaptı. Zarif de, "Rusya bizim bir numaralı müttefikimiz" dedi.
- "Rusya bir numaralı müttefikimiz"
İran Dışişleri Bakanı Zarif, Suriye konusunda Moskova ile aynı fikirde olduklarını söyledi. Zarif, "Bölgedeki tüm sorunları o ülkelerin kendi halkları çözebilir. Dış güçler bu konuda onlara ancak yardımcı olabilir" şeklinde konuştu.
Yaptırımların kaldırılmasının ardından Rusya ile ilişkilerini her alanda geliştirmek istediklerini aktaran Zarif, "Rusya, bir numaralı müttefikimiz. Rusya ile İran işbirliğini en üst seviyeye çıkartmaya çalışacağız. Nükleer alandaki işbirliği de bunlardan birisi. Bu alandaki mevcut işbirliğini daha da ileri taşıyacağız" dedi.
- "Ön koşulsuz şekilde çözülmeli
Moskova'da İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile görüşmesinin ardından düzenlen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, "Suriye konusundaki pozisyonumuz değişmedi. Suriye krizi, Cenevre mutabakatı gereği, Suriye halkı tarafından dış aktörlerin müdahalesi olmadan ön koşulsuz şekilde çözülmeli" diye konuştu.
Lavrov, Suriye'de geçiş hükümeti dahil tüm adımların ancak hükümet ve muhalif gruplar arasında yapılacak görüşmeler sonucu atılabileceğini savunarak, "Ortaklarımızdan bazıları geçiş periyodunun ardından Suriye'nin meşru devlet başkanının çekilmesini ön şart olarak görüyorsa bu tutumun Rusya için kabul edilemez olduğunu belirtmek isterim" ifadesini kullandı.
Mevkidaşı Zarif ile geniş kapsamlı bir görüşme yaptıklarını ifade eden Lavrov, ekonomik, ticari, nükleer ve askeri alandaki işbirliğinin yanı sıra İran'ın nükleer programı ve Suriye krizi başta olmak üzere bölgesel gelişmeleri değerlendirdiklerini belirtti.
Lavrov, İran ile ekonomik ilişkilere özel önem verdiklerine vurgu yaparak, Rusya-İran hükümetlerarası ticari ve ekonomik komisyonun ekim ayında toplanabileceğini söyledi.
Moskova ile Tahran'ın tüm alanlarda işbirliğini geliştirmek için büyük potansiyele sahip olduğunu kaydeden Lavrov, görüşmede iki ülke arasında kolaylaştırılmış vize anlaşmasının imzalanması sürecini hızlandırma kararına vardıklarını açıkladı.