ABD, Suriye'de rejimin saldırısını kınadı.


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, saldırıya ilişkin yazılı açıklamasında, "ABD, Esed rejiminin, Şam'ın kenar mahallelerinden Duma'da dün gerçekleştirdiği 100'den fazla insanın hayatını kaybettiği ve yüzlercesinin yaralandığı ölümcül hava saldırısını en güçlü şekilde kınıyor" ifadesini kullandı.


Esed rejiminin şehirlerdeki vahşi saldırılarının binlerce insanın ölümüne ve okulların, camilerin, pazar yerlerinin ve hastanelerin yıkılmasına neden olduğunu belirtilen Kirby, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:


"Dünkü hava saldırısı, son dönemdeki diğer pazar yeri bombalamalarının ve sağlık tesislerindeki saldırılarının ardından, rejimin insan yaşamına önem vermediğini kanıtlıyor. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, (Beşşar) Esed Suriye halkını yönetme meşruiyetini kaybetti. ABD, bu tür saldırıları sona erdirecek ve Suriyelilerin özgürlük ve haysiyet özlemlerini bitirecek gerçek, Esed'den uzak müzakere edilmiş siyasi dönüşüm için partnerlerimizle çalışıyor."


AB'den sivilleri koruma çağrısı


Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komisyonu üyesi Christos Stylianides, Suriye'de ayrım gözetmeden gerçekleştirilen saldırılara ilişkin ortak bir yazılı açıklama yaptı.


Açıklamada, dünyanın en büyük insani krizi haline gelmiş Suriye'de şiddetin giderek yükseldiğine dikkat çekilerek, Ağustos ayının başında Idlip bölgesinde 9 hastanenin kasten hedef alındığı, Duma, Zabadani ve farklı yerlerde sivil halka saldırdığı, bu saldırılarda içerisinde kadınlar ve çocuklarında olduğu 100'ün üzerinde insanın hayatını kaybettiği anımsatıldı.


Açıklamada, Suriye'de yaşananların, rejim ve müttefiklerinin ve aynı zamanda DAEŞ'in ve diğer silahlı grupların devasa boyutlarda ve sistematik insan hakları ihlallerinin en son acıklı örnekleri olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:


"Anlaşmazlığın bütün tarafları Uluslararası İnsan Hakları Kanunu'na saygı göstermeli ve sivilleri korumalı. Sayısız insan hakları ihlalleri ve binlerce sivil cinayetine neden olanlar ve sorumlular bulunmalı."