Avrupa Birliği (AB), Afrika ülkelerine, yüz binlerce yasa dışı göçmeni geri almaları halinde, para desteği ile öğrenci ve girişimciler için vize önermeye hazırlanıyor.  
Malta'da gündemi sığınmacıların oluşturacağı AB-Afrika Zirvesi düzenlenecek. 
İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana tarihinin en büyük sığınmacı sorunuyla karşı karşıya olan Avrupa, Malta'daki zirvede Afrikalı liderlerden yardım sözü almayı umuyor.
Hazırlanan taslak bildiride, Afrikalı liderlerin 800 bin kadar yasa dışı göçmeni geri alması halinde bir dizi vaatte bulunuluyor.
"Sadece gerekli şartlara sahip olanlar gelebilir" 
Teklif, ayrımcılık iddialarını da beraberinde getirirken, bazı kesimlerde "Avrupa'da okuyabilecek kadar parası olanlara veya elitlere vize verileceği" eleştirilerine yol açtı.
AA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi David McAllister, "Eğer Afrikalılar, istihdam için gerekli şartlara sahipse Avrupa'ya gelebilir. Kimin Avrupa'ya gelip gelmeyeceğine karar vermek Avrupa'nın işi" dedi.
Bu noktada teklifte, "sadece topluma katkı sağlayabileceklerin AB ülkelerine girmesine izin verileceği" ifadesinin kullanılabileceği yorumunda bulunuluyor.