Türk Silahlı Kuvvetleri'nin özellikle hazirandan bu yana Kandil ile çevresindeki kamplara hava operasyonları düzenlemesi sonucu terör örgütü PKK büyük kayıplar verdi. PKK'nın sözde yöneticileri de Kandil'den PYD'nin kontrolünde bulunan Suriye'nin kuzeyindeki bölgelere yerleşmeye başladı. 17 Ağustos 2014'te, Suriye'nin Karaçoğ bölgesine gelen "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin, PKK/PYD'nin bu ülkedeki faaliyetlerin başına geçti. Suriye'nin kuzeyini 3 bölgeye ayıran PYD, kantonların başına yine PKK'nın sözde yöneticilerini atadı. PKK/PYD özellikle 2013'ten itibaren ülkenin kuzeyindeki Kamışlı, Derik ve Dirbasiye bölgesinin kontrolünü ele geçirince yıllarca Kandil'de faaliyet gösteren kamplarını gruplar halinde buraya kaydırmaya başladı.
'BAHOZ ERDAL' KARAÇOĞ'DA
Suriye'nin kuzeyinde PKK/PYD tarafından 33 yeni kamp kuruldu. Kamışlı'yı Rojava'nın sözde başkent ilan eden örgüt, en büyük gücünü (2 bin PKK'lı terörist) burada bulunduruyor. Buradaki kampın sözde yöneticiliğini, terör örgütü elebaşı Öcalan'ın manevi oğlu olarak bilinen PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin kurucusu "Şahin Cilo" kod adlı Ferhat Abdi Şahin yapıyor. Kamışlı'nın doğusundaki Karaçoğ kampı ise örgütünün âdeta kozmik odası konumunda. "Bahoz Erdal" örgütü bu kamptan yönetiyor. Özel olarak korunan bu kampta üst düzey görüşmeler ve kararlar alınıyor. Kampa yönetici olmayan örgüt elemanları dahi giremiyor. 
TÜRKİYE'YE GÖNDERİYORLAR
25 Şubat'ta Suriye sınırında yakalanan keskin nişancı "Diren" kod adlı Mesut C.'nin ifadesinde, PYD'nin Karaçoğ kampında aldığı kararla PKK'ya destek için Diyarbakır'ın Sur ilçesine keskin nişancı olarak gönderildiğini söylemişti. Fırat'ın doğusunda güneyden kuzeye doğru 20 kilometre arayla kurulan "Tişrin, Şeyhler, Beyadiye ve Çarıklı" kamplarında saldırı ve savunma eğitimi veriliyor. PYD'nin sıcak çatışmalara girdiği Afrin kantonunun batısına kurulan bu kamplarda yaklaşık 40 gün eğitim veriliyor. Mardin'in Nusaybin ilçesinin karşısındaki "Rimelan" kampında ise suikast ve keskin nişancı eğitimi veriliyor. Özel seçilen teröristler burada yaklaşık 3 ay eğitim alıyor ve Türkiye'de yapacağı eylemler için gönderiliyor. "Derik" kampında örgüte yeni katılan veya Kandil'den gelenlere örgüt mensuplarına Suriye'nin coğrafi konumu ile arazi yapısı hakkında bilgi veriliyor. Kobani'nin 15 kilometre güneyindeki "Mıştanur" kampı, örgütün lojistik ihtiyacını karşılıyor. PYD'ye DAEŞ'e karşı kullanması için verilen silah ve mühimmat burada depolanıyor. Kayıt altına alınan silah ve mühimmat, örgüt yönetiminin isteği üzerine kamplara ve çatışmanın olduğu yerlere götürülüyor. Kampın, Kobani'nin 10 kilometre güneyindeki Abu Naytullah hava üssü ve ABD'nin Kobani'nin 43 kilometre güneyindeki Harap İşk köyünde bulunan 35 hektarlık alanda kuracağı yeni hava üssüne yakın olması, PYD'nin işini kolaylaştırıyor.