Rayların üzerine çadır kuran sığınmacılardan Suriyeli Ahmed, bir aydır İdomeni'de beklediğini belirterek, kamptaki zor koşullara artık tahammül edemediklerini, sınır açılana kadar protestoya devam edeceklerini söyledi.

Iraklı sığınmacı Cemil de sınır açılana kadar eyleme devam etmeye kararlı aldıklarını vurgulayarak, "Annem Avrupa'da, ben de yanına gitmek istiyorum. Ben geleceğimi Avrupa'da görüyorum. Orada yaşamak istiyorum" şeklinde konuştu.

İdomeni kasabasındaki kampta bekleyen yaklaşık 12 bin sığınmacı, yağmur ve kötü hava koşulları nedeniyle zorluk yaşıyor.

İdomeni'ye üç kilometre mesafedeki başka bir kampta kalan bir grup sığınmacı da bugün protesto amacıyla bölgedeki otoyolunu ulaşıma kapattı.

İvanov ile Merkel sığınmacı krizini görüştü
Öte yandan, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i telefonla arayarak sığınmacı krizi hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Makedonya Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, İvanov'un, görüşmede, Balkan koridorunun kapatılması kararına sonuna kadar uyacaklarını söylediği kaydedildi.

Sığınmacı krizi konusunda AB'den daha büyük bir destek talep eden İvanov'un, Türkiye ile AB arasındaki anlaşmadan da memnuniyet duyduğunu Merkel'e ilettiği ifade edildi.