İngiltere Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu, İngiliz hükümetinin yurt dışındaki insan hakları konularına yeterli eğilimi göstermediği algısı yaşatıldığı gerekçesiyle İngiltere Dışişleri Bakanlığının çalışmalarını eleştirdi.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti milletvekillerinin çoğunlukta bulunduğu Dış İlişkiler Komisyonu bugün "Dışişleri Bakanlığının idaresi ve yurt dışındaki insan hakları çalışmaları" başlıklı raporunu yayımladı. Komisyon üyeleri raporda, "hükümet bakanlarının insan haklarına önem verilmediği algısı yaşattığı" eleştirisinde bulundu.

Komisyon, Dışişleri Bakanlığının insan hakları alanındaki projelere yönelik bütçesinin iki katına çıkarılmasına rağmen, hükümetin bu alana yeteri kadar odaklanmadığı algısı yaşatıldığı, bakanların, Suudi Arabistan, Mısır ve Çin ile güvenlik ve ticaret konularını ön sıraya koydukları izlenimini verdiğini bildirdi.

Bakanlığın, insan hakları alanındaki çalışmalarını daha etkili bir şekilde değerlendirerek, daha kullanıcı dostu bir şekilde sunması gerektiği tavsiyesinde bulunulan raporda, "Komisyon, Dışişleri Bakanlığının hususi olarak insan hakları programındaki fonunun iki katı artırılarak, 10,6 milyon sterline çıkarılmasına rağmen, Dışişleri Bakan Yardımcılarının kullandığı dil ve eylemlerinin, insan hakları konularını önemsizmiş gibi gösterdiğini tespit etti." denildi.