Talabani kontrolündeki Kürtler grubun önde gelenlerinden bir kişinin evindeki patlamanın ardından bu sabah saldırıları başlattı.

Sözcü gazetesinin haberine göre Talabani yanlıları patlamanın Türkmenler tarafından gerçekleştirildiğini öne sürerken, Türkmenler ise evde patlayıcı imal edilirken patlamanın meydana geldiğini belirtti.

Tank ve havanlarla saldıran Kürtlerin bu tutumu Türk makamlarına bildirildi.

Bu arada Anadolu Ajansı'nın geçtiği habere göre Irak Kürt Bölgesel Yönetimi  Başkanı Mesut Barzani  liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi Tuzhurmatu Sorumlusu Faruk  Ahmed, Haşdi Şabi (Şii milis güçleri) ve Peşmerge güçleri arasındaki çatışmalarda  bir kişinin öldüğünü 5 kişinin yaralndığını açıkladı.

Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada,''Dün gece geç saatlerde  Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Tuzhurmatu bürosuna yönelik el bombası ile  saldırı düzenlenmesi sonucu çatışmalar başladı. Çıkan çatışmalarda  5'inci Tugay  Komutan Yardımcısı Albay Sirvan Rahmallah ve bir Peşmerge  hayatını kaybederken,  5 Peşmerge ise yaralandı. İlçedeki güvenlik durumu çok kritik ve önüne  geçilmediği takdirde sokak çatışmasına dönüşebilir." ifadelerini kullandı.

Haşdi Şabi'nin Diyala ili ve Amirli kasabasından Tuzhurmatu'ya takviye  güç gönderdiğini belirten Ahmed, "Milisler, cami ve stratejik binaların üzerine  keskin nişancılar yerleştirdi." bilgisini paylaştı.

Öte yandan Haşdi Şabi çatısı altından yer alan Bedir Tugayı Tuzhurmatu  Basın Sözcüsü Ali Hüseyin ise ilçede çıkan çatışmalar ve gerginliklerden Peşmerge  güçlerini sorumlu tutarak şunları kaydetti:

" Peşmerge güçleri Tuzhurmatu'daki Haşdi Şabi karargahına saldırı  düzenledi ve 10 çatışmalarda 10 yaralımız var. Çatışmaların hala devam ettiği  ilçenin tüm giriş ve çıkışları ise Peşmerge güçleri tarafından kapatıldı. Tank ve  ağır silahlarla ilçe merkezini kuşatma altına aldı. İlçenin dışından da çok  sayıda Peşmerge gücü çatışma bölgesine geldi."